top of page

|

טיפים לעיצוב ובניית רהיטים
טיפים בנושא גלגלים לרהיטים

לא מומלצים : גלגלי הפלסטיק הזולים אשר אינם בנויים לשאת משקל גבוה של ארונית מגירות, כוורת, עציץ כבד, כסא. תחת משקל גבוה הם מתפרקים ואז תמצא עצמך נאלץ לרכוש עוד רביעיית גלגלים.

טיפים והמלצות בנושא עיצוב רהיטים

המומלצים : גלגלי הסיליקון - ניתן למצוא במספר צבעים - עם או בלי מעצור - קצת יותר יקרים מגלגלי הפלסטיק אך בנויים לשאת משקל גבוה של ארונית ספרים, ארון מגירות, שידה, עציץ כבד וכיו"ב.

טיפים להמלצות בקניית או בניית רהיטים

קונה/בונה/מחדש רהיט? - ודא שרגלי הרהיט יהיו בגובה 9 ס"מ לכל הפחות (ובעדיפות 9.5 או 10 ס"מ - למקרה של עיוות קל ברהיט או במרצפות) וזאת כדי ששואב האבק הרובוטי יוכל לעבור מתחתיו. 

בעיצוב שולחן תמיד שוכחים את עובי הרגליים - של המשתמש ושל הרהיט.

 

החלטת להוזיל עלויות ולהזמין רהיט מנגר? - הנה כמה המלצות שמתייחסות לרגלי, וגלגלי, הרהיט שתזמין.

 

לגבי שולחן: אל תשכח להכניס לחישובים גם את עובי רגלי השולחן וכמה סנטימטרים הן 'לוקחות' מרוחב השולחן. זו תהיה טעות משמעותית לחשוב שאם רוחב יחידת המגירות הוא 40 סנטימטר ורוחב הכיסא הוא 60 סנטימטר אז ניתן להסתפק בשולחן ברוחב 100 ס"מ. 

 

הסבר: אם יחידת המגירות נמצאת בין רגלי השולחן (יחידת המגירות לא תסתתר מאחורי רגל שולחן אחרת אי אפשר יהיה לפתוח את המגירות...) ואם הכסא ורגלי היושב נכנסים גם הם בין רגלי השולחן אז מטר אחד פשוט לא יהיה מספיק.

הסבר: כל אחת מרגלי השולחן 'לוקחת' כ-13 סנטימטר מרוחב השולחן – במיוחד אם אלו רגליים בעובי 10 ס"מ, והן לא מותקנות בקצה לוח השולחן אלא כמה סנטימטר רחוק מקצה לוח השולחן  - יוצא מכך שצריך להוסיף לרוחב השולחן כ-25-30 סנטימטר רק עבור רגלי השולחן – וזאת כדי שהכסא (ורגלי היושב) יכנסו אל מתחת לשולחן ולצד רגלי היושב תעמוד יחידת המגירות.

 

אם הכסא רחב יותר, אם לכסא יש משענות למרפקים וגם הן נכנסות מתחת ללוח השולחן, אם רוצים שיחידת המגירות תהיה רחבה יותר, או אם רוצים שהמחשב יהיה לצד יחידת המגירות – ובין רגלי השולחן – הרי שיש להתחשב גם בכך והשולחן יהיה חייב להיות רחב יותר בהתאם.

 

פתרון לבעיה: אם עובי רגלי השולחן הופך להיות קריטי – קיימות שתי אפשרויות – האחת לחפש רגליים דקות (ואותן לא ניתן למצוא בכל חנות פרזול – במקרה כזה צריך לשים לב מהו העומס המכסימאלי שהן יכולות לשאת – או, האפשרות השנייה, לקבע את השולחן אל הקיר עם זוויות תשעים מעלות – ויש זוויות מתכת חזקות מספיק (התייעץ עם המוכר במחלקת הפרזול). אם בחרת באפשרות זו אזי צריך לזכור שאי אפשר יהיה להזיז את השולחן ממקומו מבלי לפרק אותו מהקיר (...) – יש אפשרות להשתמש בזוויות מתכת בעלות אפשרות קיפול – אז ניתן יהיה לקפל הזוויות ולהצמיד את הלוח לקיר – אבל אי אפשר יהיה להזיז את השולחן למקום אחר...

 

לגבי ארון או כוורת : לא מספיקות ארבע רגליים בארבע קצות הלוח האופקי התחתון של הרהיט. חובה חובה חובה לקבוע עוד רגל אחת מתחת לכל שידרה העוברת לאורך הרהיט. לדוגמא, אם מדובר על כוורת 4X4 זה אומר שיש לה חמישה לוחות אנכיים. שני לוחות אנכיים מהווים חלק מהמסגרת הכללית של הרהיט. שלושה לוחות אנכיים הם שדרות שכל המשקל 'יושב' עליהן ולוחץ על הלוח האופקי התחתון. כדי שהלוח התחתון לא ישקע ויתעקם, או אף ישבר, חובה להתקין רגל אחת נוספת מתחת לכל שידרה - מתחת לכל אחת משלושת הלוחות האנכיים. הדבר נכון גם לגבי ארון לו יש שדרות אנכיות ומדפים אופקיים. מתחת לכל שדרה אנכית חובה לקבוע רגל שתתמוך בשדרה ותמנע את שקיעת הלוח האופקי התחתון. אותה המלצה 'תופסת' גם לגבי ארון שירות למרות שהוא צר יותר. יש להתקין רגל מתחת לעמוד השדרה של הארון (או כל עמוד שדרה אם יש יותר מאחד). אם בנית ארון, או כוורת, ושכחת לקבוע רגל מתחת לכל עמוד שדרה של הרהיט, זה רק ענין של זמן עד שתבחין שהרהיט התעקם, הלוח התחתון שלו שקע וכל המדפים מתחילים להתרחק זה מזה. בשלב הזה, כאשר הרהיט כבר עקום ומאיים להשבר, יהיה עליך לרוקן אותו מחפצים, להפוך אותו על צידו, לקבוע את הרגליים הנחוצות - מתחת לכל עמוד שדרה, ולהחזיר הכל בחזרה. לא מיותר? עדיף היה לעשות זאת עוד בשלב שבו הארון נבנה והותקן.

 

המלצה חשובה: לאחר שהרכבת את הרגליים, או הגלגלים, על הלוח התחתון של הרהיט (כוורת, ארון או ארון מגירות) עצור לרגע לפני שאתה מעמיד את הרהיט ממצב שכיבה למצב עמידה!! (וגם לפני שאתה משכיב אותו ממצב עמידה למצב שכיבה). הפעולה הזו עלולה לעקם ולשבור שתיים מהרגליים (או שניים מהגלגלים) של הרהיט. הסבר: הרגליים מתוכננות לשאת את משקל הרהיט כאשר הוא מופעל עליהן בכיוון אנכי. הפעלת הכח בצורה אופקית (מהצד) עלולה לעקם את הרגל, לשבור אותה, או לתלוש את הברגים המחברים אותה אל הרהיט. ראה דוגמא בתרשים המצורף. ההמלצה היא לעשות שימוש בלבנים, אבני מדרכה משתלבות או בלוקים, ולהעמיד את הרהיט כאשר משקלו על האריחים ולא מופעל על הרגליים, או הגלגלים שלו (ראה תרשים). לאחר שהרהיט עומד אנכית על הבלוקים/ אריחים/לבנים זה הזמן להוציא אותם מתחת לרהיט ולהעמיד את הרהיט על הרגליים/גלגלים שלו. כעת הכח מופעל באופן אנכי ולא 'על העוקם'.

 

לגבי קומודת מגירות (ארון מגירות): גלגלי הפלסטיק הפשוטים והזולים (בדרך כלל בצבע שחור) שתמצא ברוב החנויות לא יחזיקו מעמד תחת משקל הרהיט ותכולת המגירות ואתה תאלץ להחליף פעם אחר פעם את הגלגלים שיתפרקו כמו קוביות לגו. ההמלצה: קנה פעם אחת גלגלי סיליקון שנועדו לשאת משקל כבד יותר (ראה תמונות והסברים בצד שמאל של עמוד זה).

 

לגבי ארונות בגדים ובכלל: במשך השנים מדפים רחבים מתעקמים ושוקעים תחת משקל הבגדים המונחים עליהם. החלוקה הפנימית של הארון צריכה להיות כזו שהמדפים לא יהיו רחבים יותר מ-60 סנטימטרים. אם תזמין ארון ובו מדפים רחבים אל תצפה שהנגר יעצור אותך מלעשות זאת. אחרי הכל חלוקה פנימית כזו חוסכת לו חומר גלם (עץ) לבניית תמיכה למדפים קצרים.

 
רגליים וגלגלים של רהיטים
התקנת רגל מתחת לכל עמוד שדרה של הרהיט

חובה, חובה, חובה להתקין רגל נוספת מתחת לכל עמוד שדרה של הרהיט - כוורת ספרים או ארון שרות. בהיעדרה של רגל כזו, המשקל המונח על המדפים ילחץ על עמודי השדרה של הרהיט והם יעקמו, או אף ישברו, את הלוח האופקי התחתון של הרהיט.

התקנת רגל מתחת לכל עמוד שדרה של הרהיט

כאשר אתה מעמיד, או משכיב, כוורת, ארון או ארון מגירות, המשקל של הרהיט מופעל על רגלי/גלגלי הרהיט בזוית אשר עלולה לשבור, לעקם או לתלוש את הרגליים, או הגלגלים. עליך למנוע מצב בו משקל הרהיט מופעל על הרגליים/גלגלים בזוית זו.

התקנת רגל מתחת לכל עמוד שדרה של הרהיט

עשה שימוש בלבנים, אבני מדרכה משתלבות או בלוקים כדי שבשלב ההעמדה/השכבה של הרהיט, משקל הרהיט יופעל על הלבנים/אריחים ולא על הרגליים. רק לאחר שהרהיט עומד בצורה אנכית, שלוף את האריחים/ לבנים/בלוקים והעמד את הרהיט על רגליו.

bottom of page