top of page

|

חולדות נמשכות לפירות שיח הפסיפלורה

טיפ קצר בנושא גינון: לפני שאתה, או השכן שלך, שותל פסיפלורה : כדאי שתדע שחולדות נמשכות לפירות הפסיפלורה ואף הופכות את השיח לבית הגידול שלהן. לפרטים נוספים חפש בגוגל "פסיפלורה + חולדות" ובאנגלית "Passion Flower + Rats".  

טיפים לקבלת שירותים קטנים בזול

לקבל עזרה קטנה ובזול : עיצוב לוגו (מגרפיקאי), תכנון חדר אמבטיה (מארכיטקט), בניית אקסל מסובך (מתכניתן) - את כל שירותים אלו ורבים נוספים תוכל לקבל, ובזול, דרך אתר Fiverr - תמורת 5$ בלבד (חמישה דולר - כמו שם האתר) - מבעלי מקצוע במדינות מתפתחות (הודו, סין, אלבניה ואחרות).  

טיפים לעבודות צבע

חסוך לעצמך את עבודת שטיפת וקרצוף אגן הצבע - הן בגמר העבודה והן (ובמיוחד) אם אתה צובע את הבית בכמה גוונים. קנה שקיות ניילון גדולות מאד - היכולות לעטוף את אגן הצבע ומאפשרות את קשירת השוליים (כמו בתמונה). אם אגן הצבע היה עטוף וקשור בשקית ניילון - אז בגמר עבודת הצבע כל שאתה צריך לעשות הוא לשפוך את שאריות/עודפי הצבע חזרה למיכל, לקרוע את השקית ולזרוק אותה לפח האשפה. האגן נשאר נקי כמו חדש.

מברשת צבע לא מתאימה

בתמונה: מברשת המיועדת לצבע מים ובאה במגע עם חומר מדלל של צבע שמן או לכה. הטיפ וההסבר: כאשר אתה עומד לצבוע משטחי מתכת באמצעות צבע שמן או לכסות רהיטים בלכה, עשה שימוש רק במברשות המיועדות ללכה או צבע שמן. זה יבטיח ששערות לא ייתלשו מהמברשת וידבקו אל המשטח הצבוע וזה יבטיח שהצבע של ידית המברשת לא יימס במגע עם מדלל הצבע ולא יכתים את הצבע או הלכה.

כמה דברים שכדאי לדעת כאשר מתכננים עבודות צבע וסיד
 
מדוע הצבע על הקיר שונה מהצבע בקטלוג? ואיך נוודא שנוכל לבצע תיקוני צבע בעתיד מבלי לצבוע את כל החדר, או הקיר? והאם אכן צבע מתקלקל אחרי זמן מה? איזו גלגלת עדיף לקנות? ומדוע משקפי מגן הם חובה? הנה כמה טיפים בנושא, כולל טיפים לצביעת משקופי מתכת.

 

צבע על הקיר נראה יותר כהה מאשר צבע בקטלוג – וכאשר הוא כהה, הוא מקטין את החדר. קיר אחד אפשר לצבוע בצבע 'חזק'/בולט. אם צובעים חדר שלם הוא חייב להיות בצבע פסטלי, רך ובהיר. כיום, כאשר יוצרים את הצבע בחנות על ידי הוספת טיפות פיגמנט לצבע לבן, ההמלצה היא לבקש מהעובד במחלקת הצבע לשים 80% מהפיגמנט של הצבע – לדוגמא, בדלי צבע של חמישה ליטר, לשים פיגמנט כאילו והיו שם ארבעה ליטר בלבד כך יתקבל צבע בהיר יותר ועולה הסיכוי שהוא יהיה בהיר באותה מידה כמו בקטלוג.

 

המלצה נוספת: לעשות רשימה של הצבעים בכל חדר – מקום (סלון, מטבח, מסדרון, פינת אוכל) שם צבע, מספר צבע/גוון ואחוז פיגמנט, 100% או 80% - כדי שניתן יהיה גם שנים לאחר מכן להזמין צבע באותו גוון בדיוק – ואז תיקוני הצבע לא ידרשו צביעת כל הקיר, או כל החדר, כי אם תיקון נקודתי בלבד.

 

את הרשימה שמור בקלסר (תיק הבית) יחד עם כל הנתונים האחרים אודות הבית (נקודות חשמל שסגרת ועוד).

 

את שאריות הצבע מומלץ לשמור בבקבוקים חד פעמיים – המכסה שלהם נסגר באופן הרמטי יותר והם תופסים פחות מקום. לשם כך קנה באותה חנות של חומרי בנין, גם משפך באמצעותו תעביר את הצבע מהמיכלים הגדולים לבקבוקים. כתוב על הבקבוקים, בטוש אלכוהולי (Permanent) את מספר הצבע ואולי אף היכן נעשה בו שימוש (מטבח, סלון, מסדרון וכו'). בעתיד, גם אם אחרי שנתיים או שלוש, כל שתצטרך זה לפתוח את הבקבוק באמצעות צבת - או פשוט לחתוך את ראש הבקבוק - לשפוך למגש הצבע ולצבוע רק את הנקודה הדורשת תיקון.

 

לגבי גלגלת הצבע - הרולר - אל תרכוש גלגלת בעלת שכבת שיער דקה מדי. גלגלות אלו מיועדות לקירות גבס. קירות בלוקים עם טיח אינם ישרים וקיימים בהם שקעים ו-"גלים" - גלגלת בעלת שכבת שיער דקה תגרום לכך שהכיסוי של הצבע לא יהיה 'מלא' בגלל השקעים הקלים הקיימים בטיח - שקעים אשר לא 'יקבלו' צבע (אתה 'תעבור' עם הגלגלת על הקיר ועדיין יישארו "איים" של שטח שלא נצבע בצבע החדש). לצורך צביעת קיר בלוקים המחופה בטיח תהיה עדיפה גלגלת בעלת שכבת שיער עבה יותר - היא תבטיח שגם אם הטיח הינו גלי ובעל שקעים ובליטות עדיין במעבר הגלגלת כל השטח 'יקבל' צבע ויהיה "כיסוי" מלא.

טיפ אחרון: עטוף את אגן הצבע בשקית ניילון גדולה וקשור את השוליים. הדבר יחסוך לך את עבודת שטיפת וקרצוף אגן הצבע בגמר העבודות. ראה פרטים בטיפ אחד בשני משפטים בעמוד זה.

טיפים לצביעת משקופי מתכת - בכניסה לבית ובכניסה לממ"ד

 

להלן מספר טיפים לצביעת משטחי המתכת אשר בבית שלך - משקופי המתכת אשר בכניסה לבית, או הדירה, וחדר הממ"ד - בנושא סוג הצבע, זמני העבודה ועוד.

 

  • סוג הצבע - על בסיס מים או על בסיס שמן?

צבע למתכת על בסיס מים - אין ריח, מתייבש מהר, אבל צריך מספר שכבות - אולי אפילו 4 שכבות - כדי 'לכסות' את המשטח. יותר עבודה.

צבע למתכת על בסיס שמן - יש ריח, צריך מספר שעות כדי להתייבש (בעיה כאשר מדובר בדלת הכניסה לדירה או לבית - צריך להשאיר אותה פתוחה במשך כמה שעות). צריך שכבה אחת או מכסימום שתיים כדי ל'כסות' את המשטח. פחות עבודה.

עדיף להשקיע קצת יותר בתכנון והכנות, ולעשות את העבודה ב-'מכה' אחת, מאשר לעשות נקיונות ותיקונים - ולכן... חוץ מהצבע קנה את המוצרים הבאים: נייר שמיר, דבק דו-צדדי חזק להדבקת המזוזה על הצבע החדש, מברשות צבע המיועדות ללכה או צבע שמן (מברשת עבה יותר ומברשת דקה יותר), מסקינג טייפ, גם חלש וגם חזק, ניילונים לעטיפת הדלתות.

החלק את המשטח - עם נייר שמיר, שפשף ולטש את המשטח עד אשר יהיה חלק. אין המדובר בהסרת כל הצבע הישן כי אם להגיע למצב בו אתה מעביר את כף היד שלך ולא מרגיש את הפגמים, השריטות והקילופים.

עטוף את הדלתות בניילונים והדק באמצעות מסקינג טייפ - בדרך כזו אשר לא תאפשר לאף טיפת צבע או נתזי צבע לפגוע בדלת ולהכתים אותה. גם אם מדובר בעבודה רבה עדיף להשקיע בכיסוי הדלתות מאשר לנסות ולנקות צבע אשר ניתן עליהן.

מברשות צבע המיועדות ללכה או צבע שמן - חשוב מאד. עשה שימוש במברשות אלו בלבד. הן בעלות שיער חזק יותר (אינו נתלש ונדבק אל המשטח עם הצבע הטרי) וכמו כן הצבע של ידית המברשת אינו נמס במגע עם החומר המדלל (מדלל הצבע או הלכה - החומר העושה שימוש גם לניקוי המברשת). ראה (משמאל) תמונה בה צבע ידית המברשת נמס במגע עם מדלל צבע השמן - דבר העלול להכתים ולהרוס את הצבע, או הלכה.

מסקינג טייפ - חלש או חזק? - הגן על גבולות המשטח המיועד לצביעה באמצעות מסקינג טייפ. שים לב! את הקירות הצמודים למשקופים כסה באמצעות מסקינג טייפ 'חלש' כדי שבזמן ההסרה שלו לא יוסר הצבע האקרילי של הקירות. לכן, בחנות חומרי הבנין ודא שאתה רוכש מסקינג טייפ 'חלש'. לעומת זאת, על אריחי הרצפה הדבק מסקינג טייפ 'חזק'.

מתי להתחיל בעבודה? - אם אתה עומד לצבוע בצבע על בסיס שמן קח בחשבון שהייבוש אורך לפחות 4-5 שעות. במשך שעות אלו לא תוכל לסגור את הדלת (כדי שצבע לא יעבור מהמשקוף אל הדלת עצמה - ואז גם הדלת תתלכלך וגם הצבע החדש של המשקוף ייהרס). לכן התחל במשימות הצבע מוקדם ככל האפשר. עקב ההכנות, משך העבודה ומשך הייבוש - לא יהיה מוגזם לדרוש להתחיל בעבודה מוקדם בבוקר כדי שבסביבות 5-6 בערב ניתן יהיה להסיר את הכיסוי מהדלת ולסגור אותה ללא חשש לפגיעה בצבע או בדלת.

טיפים לשיפוץ וצביעת בית ודירה
טיפים ליצירת סביבה מוגנת לילדים

כמה טיפים ליצירת סביבה בטוחה יותר עבור הילדים.

חסכון בעלות ביטוח דירה

מתכנן לסייד את התקרה? יחד עם הסיד והגלגלת קנה גם משקפי מגן קלות וזולות מפלסטיק. הן עולות כ-10 שקלים בלבד לכן קנה גם אם אומרים לך שזה מיותר ו-"אין צורך". לאחר שתסיים את סיוד התקרה תוכל לראות כמה טיפות קטנטנות הצטברו על זגוגיות המשקפיים ואז להעריך מה היה קורה אם הן היו נכנסות לך לעיניים. חסוך לעצמך בעיות, כאב ועוגמת נפש. המשקפיים האלו יכולות לשמש אותך גם בעבודות הצבע הבאות.

bottom of page