top of page

|

טיפים קצרים
חולדות נמשכות לפירות שיח הפסיפלורה

טיפ קצר בנושא גינון: לפני שאתה, או השכן שלך, שותל פסיפלורה : כדאי שתדע שחולדות נמשכות לפירות הפסיפלורה ואף הופכות את השיח לבית הגידול שלהן. לפרטים נוספים חפש בגוגל "פסיפלורה + חולדות" ובאנגלית "Passion Flower + Rats".  

טיפים קצרים
טיפים לקבלת שירותים קטנים בזול

לקבל עזרה קטנה ובזול : עיצוב לוגו (מגרפיקאי), תכנון חדר אמבטיה (מארכיטקט), בניית אקסל מסובך (מתכניתן) - את כל שירותים אלו ורבים נוספים תוכל לקבל, ובזול, דרך אתר Fiverr - תמורת 5$ בלבד (חמישה דולר - כמו שם האתר) - מבעלי מקצוע במדינות מתפתחות (הודו, סין, אלבניה ואחרות).  

טיפים קצרים
טיפים לשיפוצים בדירה חדשה

מתכנן להתקין קמין לחימום הבית? - אל תקבע לקבלן את מיקום נקודת הגז עבור הקמין לפני שתתייעץ עם הטכנאי מתקין הקמינים. הטכנאי מתקין הקמינים עלול לראות הבעיות עליהן לא חשבת (שיקולי מיקום ומסלול הארובה, שיקולי בטיחות באש ואחרים). במקרה ולא לקחת הכל בחשבון אתה תצטרך לחצוב מחדש בקיר ולעקור רצפות על מנת להזיז את נקודת הגז למקום הנכון.

מזמין בעל מקצוע? הזהר מהמילים הקטנות שיעלו לך בכסף גדול.
 
מזמין מזגן? הזהר מ-'התקנה בסיסית'. מזמין התקנת שטיח מקיר לקיר? ומה עם הפאנלים? מזמין התקנת דוד שמש? תוך כמה ימים יוחלף הדוד המקולקל? והאם עם דוד חדש או משומש? זהירות! ולגבי מחמם מים בן רגע - האם יש לך תשתית חשמל מספקת עבור מכשיר כזה?

 

 • מזגן - "התקנה בסיסית" - שתי מילים שיביאו לכך שההתקנה בדירה שלך תעלה הרבה יותר מאשר מה שחשבת בזמן שרכשת את המזגן. "התקנה בסיסית" זה אומר צינורות נחושת קצרים בין שני חלקי המזגן (זה שבתוך הדירה וזה שמחוצה לה) ושאין כל חציבה בשום קיר בטון (פעולה שהיא קצת יותר קשה מחציבה בקיר בלוקים. הזהר משתי מילים אלו. יכול להיות שיתברר לך שעדיף לרכוש מזגן במקום אחר ובמחיר קצת יותר גבוה (הכולל התקנה "מקצה אל קצה") ולא ליפול למלכודת זו.

 • שטיח מקיר אל קיר או פרקט - "לא כולל פאנלים" - רכשת שטיח מקיר אל קיר כולל הדבקה או חיפוי הרצפה במשטח פרקט, ואז מתברר שהמחיר לא כולל פאנלים (חומר ועבודה)? נפלת! 

 • שים לב ל-ראשי תיבות מ"ר הן במקרים מסוימים "מטר מרובע" (כאשר הכוונה ליחידות שטח) ובמקרים מסוימים הכוונה ל-"מטר רץ" (כאשר הכוונה ליחידות אורך, או גובה - אורך צנרת, אורך וילון, אורך טפט וכו') - וכאן הכוונה היא שבמדידה תמיד יהיה 'עיגול' כלפי מעלה ליחידות של מטרים שלמים.

 • דוד שמש ודוד מים חמים - האם הציפוי הפנימי עשוי אמאייל או בטון? - מדובר על הציפוי הפנימי של מיכל המים של דוד השמש. ציפוי בטון הוא הזול מאחר והוא נשחק ומתפרק הרבה יותר מהר מציפוי אמאייל. שחיקה כזו גורמת לכך שהחלק הפנימי מתכסה בקורוזיה העוברת - יחד עם עוד מתכות רעילות - אל מי השתיה של המשתמשים בדוד. 

 • דוד שמש ודוד מים חמים - אחריות - במקרה של צורך בהחלפת דוד המים החמים, תוך כמה ימים יוחלף הדוד? האם יכול להיות שבתעודת האחריות מצוין מינימום של '7 ימים'? האם יכולה משפחה לשרוד את החורף (שאז תמיד מתפרצות הבעיות בדוד המים) במשך 7 ימים ללא דוד מים חמים? איך זה יכול להיות שאני יכול להזמין דוד חדש והוא יותקן תוך יום ואילו במימוש האחריות מדובר על מינימום של 7 ימים? (ציטוט מתעודת האחריות: "אנו מתחייבים [בכפוף.....סעיפים מחריגים נוספים] להיענות לקריאת מחזיק במחמם המים לבצע שירות החזקה תוך 7 ימים ולסיים תוך 14 יום מיום הקריאה.").

 • דוד שמש ודוד מים חמים - אורך צנרת - האם ההתקנה כוללת צנרת באורך X מטר ואתה תחויב לשלם מאות שקלים נוספים במקרה וההתקנה מחייבת צנרת ארוכה יותר בכמה מטרים? חבל שתופתע ותשמע זאת ביום ההתקנה...

 • חם מועדת הכלכלה של הכנסת: ב-12.8.2014 אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת תקנות חדשות בדבר אחריות לדודי שמש. הנקודות החשובות שיש לשים אליהן לב: צריכה להיות תעודת אחריות של היצרן. זאת בתנאי והמתקין הוא מתקין מורשה מטעם היצרן. יש החרגות על חלקים מסוימים גוף חימום, ברז ערבול וכו' - אבל תקופת האחריות היא אחידה לכל סוגי הדודים - חשמל ומים - ואורכה יהיה 4 שנים. במקרה של דוד שמש שהוא חלק מדירה חדשה - האחריות של מוכר הדירה תהיה לשלוש שנים על פי חוק המכר.

 • לגבי התקנת רשת נגד יונים - האם הרשת עשויה מחוט ניילון? (אשר לא יתלכלך כמו סיב אחר העלול לספוח אבק ומי גשם), האם שולי הרשת יהיו תפוסים עם כבל מתכת? קרא עוד בפוסט העוסק בהתקנת רשת יונים.

 • עבודות צנרת - כוללת בדיקת הארקה לדירה על מנת למנוע סכנת התחשמלות (קרא פרטים בפוסט נפרד העוסק בשיפוצים בדירה).

 • מחמם מים חשמלי בן רגע - לפני שאתה רוכש מחמם מים בן רגע (כולל התקנה) אל תשכח את חיבור המכשיר לרשת החשמל. בתחום זה אתה עלול ליפול להוצאות שלא לקחת בחשבון. עצור לרגע ושאל את עצמך לפני הרכישה:

  - האם רשת החשמל תומכת בעומס חשמלי של מחמם המים (מדובר על צריכה הזהה לזו של מזגן עוצמתי)?

  - ומה קורה אם השקע אליו אתה מתכוון לחבר את מחמם המים אינו תומך בעומס הנדרש? מי יבצע את השינוי הנדרש בלוח החשמל הביתי (כדי שהנתיך, המאמ"ת המכונה גם "הפיוז" לא יקפוץ בכל פעם שתדליק את מחמם המים) ? ועל חשבון מי יבוצע השינוי?

  - ואם אין כלל שקע במקום בו אתה מבקש להתקין את מחמם המים? מי יקבע שקע נוסף בקיר? האם מעל הטיח? האם בתוך הטיח (דבר הכרוך בחציבה בקיר)? ועל חשבון מי?

  - ואם יש שקע אחד והוא נמצא בשימוש? האם יש כוונה לחבר את מחמם המים לאותו השקע באמצעות מפצל שקעים? אם כן, זהירות!, קיימת בכך סכנת התחממות של מפצל השקעים והתלקחות.

ההמלצה היא לחקור ולבדוק, מה כוללת ההתקנה? האם יש חלקים בהתקנה שאינם מכוסים? מהם? וכמה יעלו? נותנים אחריות? על מה? ומהי אמנת השירות לטיפול במימוש האחריות?

 

לגבי עבודות צבע - האם כוללות את החומר? איזה חומר? האם סופרקריל או סופרקריל 2000. האם המחיר לצבע לבן בלבד או גם מגוון (על פי בחירת הלקוח)? האם הצבעי ישאיר את עודפי הצבע לתיקונים הנדרשים בעתיד?

 

הדוד החשמלי הפסיק לפעול? אין מים חמים בדוד החשמלי? אל תמהר להחליף את גוף החימום!!. יכול להיות שהוא תקין וכל מה שצריך זה 'לאפס' אותו בלחיצת מברג (יש לו סוג של כפתור איפוס) - קרא פרטים בפוסט נפרד העוסק בדודי שמש (וגם דוד חשמלי) ומערכת סולארית.

 

תוספת לא מתוכננת למחיר ההובלה. אם רכשת מוצר חשמלי גדול או רהיט, סביר להניח שתצטרך לשלם סכום נוסף עבור ההובלה - סכום המחושב לאחר שנעשה בירור באיזו קומה אתה גר והאם יש מעלית בבנין. עד כאן הכל בסדר. הבעיה היא באותיות הקטנות שם מצוין כי אם המכשיר, או הרהיט, לא נכנס למעלית אז יש תוספת של 200, 300 או יותר ש"ח למחיר ההובלה מאחר וכעת המוביל נדרש לשאת את המוצר/רהיט במדרגות. לכן, כאשר אתה 'סוגר' את מחיר ההובלה ודא שהוא המחיר הסופי או קח בחשבון שעלולה להיות תוספת נוספת למחיר. אגב, הבעיה היא בעיקר עם חלקים של ארון קיר שעקב גובהם אינם נכנסים למעלית.

 

לגבי עבודות חשמל - לדוגמא, הזזת (שינוי מיקום) והוספת נקודת חשמל בדירה - הוספת/הזזת (שינוי מיקום) שקע או מתג/מפסק - האם מחיר נקודת החשמל שאתה מבקש להוסיף כולל גם את מחיר האביזרים? או רק עלות העבודה? 

"כולל עבודה" - אתה מזמין מנעולן להחליף לך צילינדר בדלת והוא אומר לך המחיר הוא X "כולל עבודה". זה ברור שהמחיר כולל עבודה - האם בכלל אפשר להחליף צילינדר בדלת ללא כל עבודה?! - אך מדוע הוא בחר לומר זאת? כדי שלא תשאל מה זה לא כולל. לא 'לא כולל מע"מ', 'לא כולל 'טיפול משני במנגנון הנעילה של הדלת'. 

 

בעל מקצוע הצליח "לעבוד" עליך? הפתיע אותך עם דרישה נוספת שלא חשבת עליה? נפלת לתוך הוצאה שלא תיכננת?  אתה מוזמן בחום לכתוב אל אתר השועל ולשתף עם הקוראים האחרים את כל הפרטים אשר עשויים לחסוך מהם את ההוצאה ועוגמת הנפש.

זהירות מהמילים הקטנות בהתקשרות חוזית
bottom of page