top of page

|

הרחקת יונים ומטרד יונים
תרסיס קצף להרחקת יונים

בתמונה: תרסיס (קצף) להרחקת יונים. מימין תרסיס הקצף עצמו ומשמאל התרסיס לניקוי הקצף - הן מהמשטחים שרוססו והן מהידיים - למקרה שהתלכלכו בקצף עצמו.

פתרון טבעי דוחה יתושים

היתושים מטרידים אותך בגינה או על המרפסת? - חפש בגוגל 'צמחים שדוחים יתושים'. כן. יש דברים כאלו. פתרון גם נאה ויזואלית, גם פורח, וגם יעיל.

יונים - כמה טיפים להרחקת יונים ופתרון בעיית הלכלוך והמחלות שהן מביאות איתן.
 
לא לחינם יש המכנים את היונה "עכבר מעופף". היונים ולשלשת יונים מהוות סכנה לבריאות האדם ומקור למחלות כגון שפעת העופות, כינים, דלקת ריאות, עיניים ומעיים (רשימה חלקית). הנה כמה טיפים אשר יחסכו לך כסף ומאמץ כאשר תבחר להרחיק את היונים והמפגעים הכרוכים בקרבתן.

 

עודכן ב-20.9.2014 בשוק קיימים כמה אמצעים להרחקת יונים והשימוש בהם תלוי במרחב הפיזי בו קיימת הבעיה.

 

לגבי מסתורי כביסה, דוודים ומדחסי מזגנים - האמצעי היעיל ביותר לחסימת מעבר היונים אל תוך המסתור (או מרפסת השירות הפתוחה) הינו רשת. במקרה כזה עליך לוודא שהרשת עשויה מחוט דייג (היתרון: חוט דיג אינו סופח לכלוך של אבק ומים) כמה שיותר שקוף (וכך לא יבלוט לעין) ושגבולות הרשת מחוברים לכבל מתכת דק ומתוח המהווה מסגרת אסתטית לרשת כולה (שהרשת אינה סתם 'נופלת' על פתח המסתור - ראה תמונה).

 

במקרה של בנין דירות: עלות התקנת רשת איכותית למסתור אחד של דירה אחת בבנין נעה בין 800 ל-1,000 ש"ח. לעומת זאת פריסת רשת על כל המסתורים - של כל הדירות בבנין - תוזיל את מחיר ההתקנה לדירה בכ-50% (!). לכן, מומלץ מאד לבצע את ההתקנה בעיסקת חבילה לכל הבנין.

 

כמו כן, מומלץ להתקין את הרשת כמה שיותר מוקדם - עוד לפני שמסתור הכביסה/מזגן/דוד מים מתלכלך ומתמלא בלשלשת יונים, נוצות ועשב אשר שימש להקמת קנים, או נסיונות להקמת קנים. זאת מאחר וניקוי המסתור, בקיטור ואמצעי חיטוי (ופינוי כל הפסולת) עלול להגיע למחיר התקנת הרשת עצמה. 

 

טיפ נוסף בנושא: חסימת מעבר היונים אל מקומות הקינון מרחיקה אותם גם מהנקודות מהן הן מתצפתות על הקנים (יורד הצורך של היונים להגיע על מקומות התצפית). לכן ההמלצה היא לסגור את הגישה אל מקומות הקינון ורק בהמשך - על פי הצורך - להמשיך עם פעולות ההרחקה ופריסת רשת על מקומות התצפית.

 

לגבי אדן החלון, מעקה של גג הבנין, מרזבים וכו' - שם לא ניתן להתקין רשת - יש שתי אפשרויות:

 

דוקרנים - יעילים למקומות כגון מעקה גג הבנין - התקנה חד פעמית אשר תמנע מהיונים לעמוד על המעקה וללכלך את הרכבים החונים תחתיו ואת רחבת החניה.

 

קצף נגד יונים - יעיל למשטחים עליהם עומדות היונים ומקומות בהן היונים עלולות לקנן - מקומות כגון אדן חלון, גגות רעפים, מרזבים - מקומות  מקומות בהם התקנת דוקרנים אינה אפשרית (משטח רחב מאד) או עלולה לכער אותם ולגרום למפגע אסתטי. 

 

בובת עורב או ינשוף - המלצה חמה של אתר השועל – עוד לפני שאתה ניגש להתקנת רשת – שקול לאמץ פתרון 'מחוץ לקופסה' ולהציב בובת עורב המפחידה את היונים ומרחיקה אותם. במקום בו לא ניתן לפרוש רשת – לדוגמא, במרפסת שמש, גג רעפים, מרזבים, אנטנות ושטחים פתוחים אחרים – בובת העורב עשויה להיות הפתרון היעיל ביותר – והרבה יותר אסתטי משורות ארוכות של דוקרנים. מומלץ להציב עורב המוכר ליונים ולכן מומלץ לעשות שימוש בבובת עורב הנפוץ באותו איזור. עורב אפור בצפון ומרכז הארץ. עורב שחור בדרום הארץ. אגב, אם הבעיה היא עם עורבים אז ההמלצה היא להתקין בובת ינשוף (ויש בובות ינשוף עם ראש מסתובב..). ניתן לרכוש בובות כאלו באתרי הקניות ברשת. חפש אחרי pigeon crow scarer או Crow Decoy Bird Scarer

משוב אשר נתקבל ב-1.3.2018 מגולש אשר הציב בובת עורב על על שיח בונגוויליה: "לקח ליונים שבוע להתרגל לבובת העורב עד שהפסיקו לחשוש ממנו".

 

לגבי קצף נגד יונים - זהו תרסיס של חומר בהיר חצי שקוף אותו איתן למצוא במחלקות גינון של חנויות כלי בית ועבודה (גם הום סנטר). מדובר בחומר דביק אשר גורם ליונים חוסר נוחות כאשר הן דורכות עליו. הקצף יעיל למספר חודשים (במהלכן היונים לומדות כי יש להתרחק מאותו משטח). יש לרסס שכבה דקה מאד (!) - שגם אינה חייבת להיות רציפה (אפשר רק לטפטף באופן לא אחיד על המשטח - זה מספיק ועושה את העבודה) - מאחר ושכבה עבה ורציפה עלולה ללכוד ציפורים קטנות כגון דרורים. במקרה של הישנות הבעיה לאחר מספר חודשים - כאשר הקצף מאבד את דביקותו - יש לחזור על פעולת הריסוס.

 

ההמלצה היא לרסס ממש בעדינות (אולי אף בטפטופים) - שכבה דקה - שאינה חייבת להיות רציפה - ולהשתמש בכפפות לטקס במהלך ריסוס הקצף. הקצף דביק מאד וניתן לנקות אותו רק באמצעות חומרים חזקים כגון אצטון (חומר המשמש לניקוי לק ציפורניים) או חומרים חזקים אחרים כגון מדלל צבע. הקצף שומר עד דביקותו לפרק זמן ארוך לכן מרגע שאדן החלון רוסס בקצף יש להתקרב אליו - לצורך ניקוי וכו' - רק לאחר שכפות הידיים מוגנו בכפפות לטקס. 

 

בחנויות ניתן למצוא גם תרסיס ניקוי המסוגל להמיס את הקצף (ראה תמונה בדף זה).

 

אגב, באתרים אחרים ניתן למצוא המלצה על תרסיס זה בתור אמצעי למניעת גניבת צמחים מגינות וערוגות. ריסוס על הענפים, או העלים, החיצוניים של הצמחים 'הנגישים' לגנבים - תוך הקרבת עלים/ענפים/צמחים אלו למען המטרה - ימנע את הישנות הגניבה (...).

טיפים להרחקת יונים
טיפים להרחקת יונים ומטרד יונים

בתמונה: התקנה איכותית של רשת נגד יונים על פתח מסתור מדחס המזגן ואבני הטרקוטה (הטרה-קוטה). הרשת מתוחה וגבולותיה תחומים כמסגרת על ידי כבל מתכת.

bottom of page