top of page

|

טיפים קצרים
חולדות נמשכות לפירות שיח הפסיפלורה

טיפ קצר בנושא תיקון מכשירים בכלל, ומכשירים חשמליים בפרט: לפני שאתה פונה לטכנאי או מכניס את המכשיר למעבדה, חפש בגוגל אחר הפתרון לבעיה. אם לא מצאת בגוגל, בצע חיפוש - גם באנגלית באתר יו-טיוב YouTube.  במקרים רבים אתה תלמד לדעת שלבעיה המסובכת לכאורה יש פתרון פשוט. לדוגמא, אם מכשיר המיקרוגל שלך התחיל לייצר ניצוצות (ברקים) ורעשים, במקרים רבים פירוק וניקוי לוח הקרטון הממוקם בתוך המיקרוגל (בדרך כלל בצד ימין של חלל המיקרוגל) יפתור את הבעיה ויחסוך את עלות התיקון ואת הטרחה שבהסעת המכשיר אל המעבדה והחזרתו ממנה. במקרה היותר גרוע תצטרך להחליף את קרטון זה בעלות של 20-30 ש"ח אך הדבר יחסוך לך מאות שקלים שהם עלות תיקון המכשיר או החלפתו בחדש.

טכנאי למערכות סולאריות

הערה חשובה: זהירות. קיימת סכנת התחשמלות ומוות בכל התעסקות ברשת החשמלרק לחשמלאי מוסמך יש רשות וידע להתעסק במערכת החשמל. 

 

אין מים חמים בדוד החשמלי? -אל תחליף את גוף החימום לפני שבוצעו ארבע הבדיקות הבאות:

הראשונה - המאמ"ת (המפסק החצי אוטומטי) - מה שנקרא "הפיוז" - בלוח החשמל. יתכן וחשמל מגיע אליו אבל לא יוצא ממנו לכיוון הדוד. הפיוז נראה תקין מבחוץ, המפסק למעלה, אבל בתכל'ס הוא לא מעביר חשמל מצד הכניסה ליציאה.

השניה - הטיימר - "השעון שבת" - איתו אתה מכוון מתי הדוד ידלק ויכבה. יתכן והיחידה הזו התקלקלה. חשמל מגיע אליה מהמאמ"ת (הפיוז) אבל לא יוצא ממנה לכיוון המפסק איתו אתה מדליק את הדוד.

השלישית - המתג בכניסה לחדר האמבטיה. יכול להיות שמישהו 'הוריד' אותו וניתק את הדוד? אם לא, יתכן והמתג נשרף. כיום המתגים הם אלקטרוניים - ולא מכאניים כמו בעבר - ולכן יתכן והמתג נשרף. חשמל מגיע משעון השבת והמאמ"ת (הפיוז) אל המתג אך לא ממשיך מהמתג לעבר גוף החימום של הדוד.

והרביעית - מפסק ההגנה הקבוע בתרמוסטט שבבסיס גוף החימום. יתכן והדלקת את הדוד במשך זמן ארוך, המים רתחו והקפיצו את מפסק ההגנה. במקרה ודבר כזה קרה צריך רק "לאפס" אותו - להחזיר אותו למקומו בלחיצה עם מברג.

כל אחת מפעולות אלו צריכה להסתכם בעלות ביקור טכנאי/חשמלאי ואולי החלפת המאמ"ת (הפיוז) - 30-40 ש"ח, שעון שבת (הטיימר) - כ-100 ש"ח - המפסק בכניסה לחדר האמבטיה (30-40 ש"ח) או ללא עלות נוספת על ביקור טכנאי אם מדובר ב-"איפוס" מפסק ההגנה.

שלא יעבדו עליך !!! אל תחליף סתם את גוף החימום. יתכן מאד והוא תקין.

בעיה בגוף חימום של דוד מים חמים
לפני שאתה מחליף את גוף החימום - של מייבש הכביסה או דוד המים - עצור! האם בוצע לו Reset?

 

אם "הדלקת" את הדוד והמים בברז עדיין קרים, או אם התוף של מייבש הכביסה מסתובב אבל האויר היוצא נשאר קר - החשד הטבעי יפול על גוף החימום. לפני שאתה מחליף אותו ודא שבוצע לו Reset. יתכן ו-Reset פשוט יחסוך את עלות וזמן החלפת גוף החימום.

 

פורסם ב-14.1.2016 הערה חשובה: כל התעסקות עם מערכת החשמל היא מסוכנת - ורק לחשמלאי מוסמך יש את הידע והסמכות לעשות זאת. פוסט זה נכתב רק במטרה לתת לך את הידע לצורך התנהלות מול בעל המקצוע.

 

הן לגוף החימום של מייבש הכביסה והן לגוף החימום של הדוד המים יש כפתור קטן המשמש ל-"איפוס" גוף החימום.

 

הסבר: במייבש הכביסה, אם אתה פותח את דלת המייבש כאשר הוא עדיין פועל, ומסתמך על המיקרו-סוויץ' שיעצור את סיבוב התוף - הדבר עלול להביא ל-'תקיעה' של גוף החימום - לחיצה על כפתור Reset תשחרר אותו ותחזיר אותו לפעולה. 

 

על הטכנאי יהיה לנתק את המכשיר מרשת החשמל, לפתוח את גב המכשיר כדי להגיע אל גוף החימום ומתג/כפתור ה-Reset  שלו. לפעמים ה-Reset הוא חור קטן לתוכו יש ללחוץ סיכה, מחט, מהדק ניירות וכו'.

 

לגבי דוד מים: אם הפעלת את הדוד החשמלי במשך כמה שעות, יתכן והמים התחממו מאד והמיקרו-סוייץ' המגן על הדוד מפני רתיחה והתפוצצות "קפץ". במקרה כזה יהיה על הטכנאי לנתק את הדוד מרשת החשמל, להגיע אל בסיס גוף החימום (ר' תמונות) וללחוץ עם מברג על מתג ה-Reset אשר יחזיר את גוף החימום לעבודה. לאחר סגירת מכסה גוף החימום, חיבור הדוד חזרה לרשת החשמל והפעלתו ניתן יהיה לשמוע מתוך הדוד (כן, להצמיד את האוזן לדוד) איוושה דומה לזו שמשמיע קומקום חשמלי כאשר מדליקים אותו.

בעיה בגוף חימום של דוד מים חמים

החלק התחתון של דוד המים החמים. מכסה הפלסטיק השחור מגן על בסיס גוף החימום וחיבורי חוטי החשמל אל גוף החימום. על הטכנאי יהיה לנתק את החשמל אל הדוד לפני הסרת מכסה זה.

בעיה בגוף חימום של דוד מים חמים

החלק התחתון של דוד המים החמים לאחר הסרת מכסה הפלסטיק השחור. כעת רואים את בסיס גוף החימום וחיבורי חוטי החשמל. מתג ה-Reset נמצא בחלק הלבן-תכול אשר בתמונה.

בעיה בגוף חימום של דוד מים חמים

זהו בסיס גוף החימום של דוד מים חמים. החלק הכחול זהו התרמוסטט המכוון את חום המים המכסימלי בדוד. לידו, הנקודה הכהה השקועה היא מתג ה-Reset של התרמוסטט.

בעיה בגוף חימום של דוד מים חמים

שני החיצים האדומים מצביעים על מתג ה-Reset של התרמוסטט - לתוכו יצטרך הטכנאי לדחוף מברג ולאפס את התרמוסטט.

bottom of page