top of page

|

טיפים קצרים
טיפים לשיפוצים בדירה

בתכנון נקודות חשמל ומספרן, זכור כי הגורם מספר אחת לדליקות הוא "מכפיל השקעים" (נקרא גם אמבטיית שקעים) - המעביר החשמלי החד פעמי שאתה תצטרך להשתמש בו בכל מקום בו יש שקע אחד ונדרשים שניים או יותר.

טיפים קצרים
טיפים לשיפוצים בדירה

בתכנון נקודות חשמל ומספרן, זכור כי מומלץ לא לחבר מכשיר חשמלי רגיש כמו טלויזיה על אותו "קו" (לאותו שקע חשמלי, עם או בלי מפצל - אותו מפסק חצי אוטומטי בארון החשמל) יחד עם מכשיר שיש לו מנוע חזק - כמו מזגן, מנוע של תריס חשמלי או דומה - מאחר והרעש החשמלי שהמזגן/מנוע יוצר בהפעלה וכיבוי עלולים לגרום נזק לטלויזיה.

טיפים קצרים
טיפים לקבלת שירותים קטנים בזול

לקבל עזרה קטנה ובזול : עיצוב לוגו (מגרפיקאי), תכנון חדר אמבטיה (מארכיטקט), בניית אקסל מסובך (מתכניתן) - את כל שירותים אלו ורבים נוספים תוכל לקבל, ובזול, דרך אתר Fiverr - תמורת 5$ בלבד (חמישה דולר - כמו שם האתר) - מבעלי מקצוע במדינות מתפתחות (הודו, סין, אלבניה ואחרות).  

טיפים קצרים
טיפים לשיפוצים בדירה חדשה

כל השינויים, השיפוצים והתוספות שאתה מתכנן לעשות לאחר המעבר לדירה החדשה פשוט לא יקרו. הם יידחו ויידחו במשך שנים (אם בכלל יבוצעו), יעלו לך יותר כסף (כולל אבדן ימי עבודה - 'צריך לשמור על הפועלים כי הדירה מרוהטת') ויהיו כרוכים באי נוחות לכל המשפחה (לכלוך ואבק בכל הבית). לכן, ההמלצה היא לדחות את המעבר לדירה החדשה, לגייס את הסכומים הנחוצים ולבצע את כל עבודות אלו לפני הכניסה לדירה.

טיפים קצרים
טיפים לשיפוצים בדירה חדשה

מתכנן להתקין קמין לחימום הבית? - אל תקבע לקבלן את מיקום נקודת הגז עבור הקמין לפני שתתייעץ עם הטכנאי מתקין הקמינים. הטכנאי מתקין הקמינים עלול לראות הבעיות עליהן לא חשבת (שיקולי מיקום ומסלול הארובה, שיקולי בטיחות באש ואחרים). במקרה ולא לקחת הכל בחשבון אתה תצטרך לחצוב מחדש בקיר ולעקור רצפות על מנת להזיז את נקודת הגז למקום הנכון. קרא עוד בפוסטים נפרדים העוסקים בנושא שיפוץ דירה בכלל ושיפוץ מטבח בפרט.

טיפים לשיפוצים בדירה

חשוב מאד. בנושא בטיחות. על מנת למנוע סכנת התחשמלות. אם החליפו בדירתך את צנרת המים הישנה - רוב הסיכויים שצנרת המתכת הוחלפה בצנרת פלסטיק. במקרה כזה בוטלה ללא ידיעתך ההארקה לדירה שלך. במצב כזה קיימת סכנה חמורה להתחשמלות. ולכן, בכל מקרה, בגמר השיפוצים בצע בדירה בדיקת הארקה על מנת לוודא שלא קיימת סכנת התחשמלות. אל תחסוך. מדובר בבטיחות של דיירי הבית. את הבדיקה צריך לבצע חשמלאי מוסמך. 

טיפים לשיפוצים בדירה

המגורים בממ"ד יהיו נעימים יותר אם הדלת הכניסה לממ"ד תהיה דלת עץ כמו בשאר החדרים. כאשר אתה שוקל איזו דלת להתקין על משקוף הממ"ד ודא שאינה דורשת משקוף עץ בתוך משקוף המתכת של הממ"ד. זה מקטין את רוחב הכניסה לחדר וממש מיותר. קיימות בשוק חברות אשר קובעות את צירי דלת העץ במשקוף המתכת של הממ"ד - וכך הכניסה לחדר נשארת רחבה. זה דורש קדיחה במשקוף המתכת. זה גם אפשרי וגם אסתטי יותר.

טיפים לשיפוצים בדירה

שיפוץ אשר יתבצע בחורף יעלה פחות  - משמעותית - מאשר בשאר עונות השנה. לקבלנים אין הרבה עבודה בחורף והם מעונינים לשמור על צוותי העובדים שלהם ולכן לוקחים עבודות גם במחירים בלתי אפשריים.

טיפים לשיפוץ לובי של בנין

לגבי הליך בחירת האריחים לריצוף הלובי וחיפוי הקירות - צפייה באריח אחד באולם התצוגה אינה מאפשרת להעריך כיצד יראה הלובי כאשר כל כולו מרוצף, או מחופה, באותו אריח. ההמלצה היא להקדיש זמן ומאמץ, לבקר בבניינים אשר עברו שיפוץ ולבחון את "המוצר המוגמר" - ורק אז לבחור את האריחים אשר שימשו לשיפוץ באותו בניין (ושוב, תוך הסתמכות על מעצב/ת פנים).

מדוע השיפוץ עולה לנו יותר מהמתוכנן? מהם הדברים שהיינו צריכים לחשוב עליהם בהתחלה?

 

מדוע השיפוץ מתייקר? איך למרות כל ההערכות והתכנונים עדיין אנו נאלצים להוציא יותר כסף עבור השיפוץ? קרא כמה פרטים שרוב הסיכויים שהקבלן ששכרת לא יגלה לך. 

פורסם ב-10.9.2017 פוסט כולל כמה טיפים אשר לא תקרא באתרים ופוסטים אחרים הנושאים את אותה כותרת וכאן תמצא המלצות אותן הקבלן שלך ישמח מאד שלא תקרא. 

סעיף האינסטלציה בהצעת המחיר – הקבלן מציין בהצעת המחיר 'החלפת אינסטלציה (לא כולל ברזים, כיורים, אסלות)' – ואתה חושב שמעבר לעלות סעיף זה אתה צריך להוסיף רק את עלות האסלות, כיורים וברזים. אז זהו, שלא. יש עוד דבר שנקרא 'אביזרי קצה'. לדוגמא, במקרה של ברז לכיור, הוא לא מתחבר ישירות לצינורות הקבועים בקיר. בין הצינורות אשר בקיר לבין הברז יש שני אביזרי קצה שאותם אתה צריך לרכוש. עכשיו תכפיל במספר הברזים, תוסיף את ברז מכונת הכביסה, תוסיף את אביזר הקצה באמבטיה, מקלחון (אינטרפוץ) וכו'. מדובר כאן בכמה מאות שקלים שלא לקחת בחשבון.

 

'הפתעות' – צורך בפינוי דוד מים ישן, צורך בשבירת יציקת בטון שמישהו עשה שלא לצורך כאשר בנו את הבנין. אתה מתחיל להזיז קירות ולעשות שינוים – ומחליף את דוד המים החשמלי במחמם מים בן רגע – ואז נתקלים בשאלה 'מי יפנה את דוד ה​מי​ם

​ הישן ​מהדירה?', 'עלות שבירת קיר בלוקים אינה כמו עלות פירוק קיר בטון' – והנה נכנסת להוצאה עבודה לא מתוכננת.

 

שקר ה-'כולל הובלה' – 'כולל הובלה' אומר שההובלה היא רק עד המדרכה (!) גם אם מדובר באסלה, מקלחון, דלתות, ארון אמבטיה. אתה מדמיין שהמוביל יכניס לך את המוצר לתוך הבית, או הדירה, אבל ההובלה היא רק עד המדרכה. ומי יכניס את המוצר פנימה? ואם מדובר במבנה עם קומות, מי יעלה את זה למעלה? והנה אתה נדרש לשלם למוביל גם עבור התקנה (שיכולת לעשות בעצמך, או באמצעות הקבלן) רק כדי שהמוביל יכניס את המוצר פנימה לתוך הדירה. שים לב שיכול להיות ששילמת כבר לקבלן עבור ההתקנה – כאשר נתן לך את הצעת המחיר הראשונית – אבל נאלצת לשלם התקנה למוביל של המוצר, כי ההובלה היתה רק עד המדרכה. וכך, בכל מקרה אתה משלם פעמיים עבור ההתקנה. אפשרות אחרת היא שתשלם לקבלן עבור העזרה של הכנסת המוצר פנימה. והנה עוד משהו שלא לקחת בחשבון בתחילת הפרויקט.

 

הערכה שגויה של כמויות חומר ריצוף וחיפוי – הקבלן מעונין לבצע את העבודה ומעריך את כמות החומר הנדרש (מרצפות ואריחי קרמיקה) פחות ממה שנדרש בפועל. הוא עושה זאת על מנת להתאים את עלות השיפוץ לתקציב שלך. הוא יכל להפחית את עלות העבודה אולם קל לו יותר להפחית בעלות החומר. ואז, במהלך השיפוץ, נגמר החומר והוא פונה אליך בבהילות לרכוש אריחים נוספים. ועכשיו אתה בדילמה: לעכב את השיפוץ עד לבירור ולהתווכח עם הקבלן להיכן נעלם החומר שהיה אמור להספיק לכל העבודה, או פשוט ללכת ולרכוש בעוד כמה מאות שקלים חומר נוסף. בנקודה זו עולה השאלה: אולי כדאי היה לתת לקבלן להיות האחראי על החומר מקצה אל קצה?.

 

רזרבות של חומרי ריצוף וחיפוי – בחישוב כמויות החומר לצורך ביצוע ריצוף או חיפוי אתה תמיד לוקח בחישוב רזרבות אשר ישמשו אותך לתיקונים גם שנים לאחר שהשיפוץ הסתיים. למקרה של צורך ב-'הרמת הרצפה' (לצורך תיקון צינור מים, לדוגמא) או החלפת משקופי הדלתות, הזזת קיר וכיו"ב. שים לב, לפעמים בגלל עבודה רשלנית​ בעל המקצוע 'צורך' יותר אריחים מהמתוכנן ועושה שימוש ברזרבות שתכננת לשמור לעצמך – ואז אתה נאלץ לרכוש חבילות נוספות של חומר מעבר למה שתכננת ​ בעלות של מאות או אלפי שקלים.​ יש כאן שתי בעיות: הראשונה היא העלות שלא לקחת בחשבון והשניה היא שיתכן שאין יותר חומר מאותה סידרה של אריחים (... - דבר שאומר שהאריחים שתרכוש כרזרבה יהיו בעלי גוון שונה מאלו אשר הותקנו בדירה שלך...).

ניקוי מקצועי כולל חומצה או לא? – בגמר השיפוץ עולה השאלה מי ליכלך? השיפוצניק?, השפכטליסט? או הצבעי? אם תזמין חברת נקיון היא תתן לך הערכת מחיר לפי שטח הרצפה של הדירה אבל את הפאנלים הם לא יסכימו לנקות, ובמיוחד אם מדובר באריחים שאינם מבריקים (מט או פראי ומחוספס לגמרי)​ מדובר כאן בעבודה קשה של נקיון והם יגידו 'פה מדובר על נקיון עם חומצה, לא רק עם מכונה. זה תוספת. במחיר שנתתי לך לא התכוונתי לעבוד עם חומצה לצורך נקיון כתמי הצבע'. את הכתמים האלו השפכטליסט או הצבעי צריכים לנקות. וזה אחרי ששני הראשונים סיימו כבר את העבודה ועזבו את הדירה. והנה אתה נאלץ להוציא סכום נוסף עבור הנקיון המקצועי.

 

ניקוי אבק ופסולת בנין – במיוחד אם מדובר בבנין דירות, תתכונן לקבל טלפונים ומסרונים בוטים ומגעילים מהשכנים הכי נחמדים שחשבת שיש לך - כולל איומים להפריע בעבודה – להביא את משטרת ההגירה, שוטרים המחפשים שב"חים (שוהים בלתי חוקיים - תושבי השטחים הנמצאים בארץ ללא רשיון) או אף להוציא צו להפסקת העבודות. אל תתפלא אם תמצא את עצמך מגיע לבית, או לדירה, בסוף יום העבודה, כדי לנקות אחרי הפועלים אשר מיהרו להסעה (ואם מדובר בפועלים מהשטחים אז יש להם שעה שעד אליה הם חייבים לצאת חזרה הביתה ולעבור את המחסומים) ולא ניקו את המדרכה, החניה או חדר המדרגות כפי שהבטיחו. במקרה של חול ואבק בחדר המדרגות הפועלים יגידו שהם ניקו ומישהו אחר לכלך. ועכשיו, לא תרצה להסתכסך עם הקבלן והפועלים שצריכים לעשות לך עבודה יפה בדירה. אז אתה בא ומנקה, ​או משלם אקסטרה למנקה של הבנין,​ כדי שיבוא במיוחד ויעשה זאת במקומך.

 

פינוי הרזרבות לאחסון – בגמר השיפוץ ישארו כמויות רזרבה אותם תצטרך להעביר לאחסון. מדובר בעשרות רבות של קילוגרמים של חומר - אריחי ריצוף וחיפוי. מי יעביר את זה לאחסון? אתה? אז הקבלן יקצה פועל שיסייע לך בכך. אבל זה לא יהיה בחינם. ומה יקרה אם ההעברה לאחסון תהיה אחרי שהקבלן סיים את העבודה והלך? תצטרך עזרה? זה יעלה לך ​ סכום נוסף.​

 

היעדר מעלית – ההובלה מתייקרת כאשר אין מעלית בבנין – ומתייקרת עוד יותר כאשר מדובר בקומה גבוהה (שלישית או רביעית). במקרים רבים אתה תאשר הצעת מחיר למוצר ("כולל הובלה") ותחתום עליה ורק ביום ההובלה המוביל יסב את תשומת לבך לכך שאם מדובר בבנין בלי מעלית ההובלה מתייקרת בכ-200-250 ש"ח. אם מדובר בחבילות של אריחים (ריצוף וחיפוי) אתה תזדקק למנוף בעלות של כ-350-400 שקלים.

  

גופי תאורה – פירוק גופי תאורה לצורך ביצוע עבודה על הקיר יביא לכך שחלק מגופי התאורה יוחלפו בחדשים. או שהם יישברו, או ייעלמו במהלך השיפוץ או לא יתאימו לקיר המשופץ – לדוגמא, קיר שהפך כעת להיות מחופה בקרמיקה. עליך להערך מבחינה תקציבית להחלפת גופי התאורה המותקנים על הקירות אשר יעברו שיפוץ.

  

עלות ביקור טכנאי גז – אם מדובר בשיפוץ במטבח עליך להיות ערוך למימון ביקור טכנאי גז. כל פירוק נקודת גז – לצורך החלפת מטבח או חיפוי קירות – מחייב הזמנת טכנאי גז לצורך התקנת הנקודה מחדש. עליך לקחת זאת בחשבון בחישוב עלות השיפוץ ולהוסיף כ-300 ש"ח.

 

פינוי דלתות ישנות – מתכנן להחליף דלתות? מי יפנה את הדלתות הישנות מהבית או הדירה? יש לכך עלויות, במיוחד אם מדובר בבנין ועוד יותר אם מדובר בבנין בלי מעלית.עליך להיות ערוך להוצאה של כ-150 שקל לכל דלת שעליך לפנות מהדירה.

 

תיקון נזקים שנגרמו לרכוש השכנים – לעיתים השיפוץ בדירה שלך גורם לנזקים לרכוש של השכנים. לכלוך, סדקים, נזילות מים או אפילו בטון – לתקרות של השכנים, לקירות שלהם או לגדרות המשותפות. קח בחשבון גם את עלות תיקון נזקים אלו.

 

קנסות – קנסות על לכלוך. קח בחשבון שאם בעלי המקצוע שלך יזרקו בחזית הבנין, או מעבר לפינת הרחוב, את פסולת הבנין אשר הוציאו מהדירה שלך, והפקח "יעלה על זה" בעזרת שכניך טובי הלב, הקנס יירשם על שמך.

 

נסיעות ואבדן ימי עבודה – אתה תאלץ להקדיש דלק וזמן (ימי עבודה) לצורך בחירת ורכישת המוצרים החדשים לדירה, קבלת המובילים המביאים לדירה את המוצרים שהזמנת ומעקב אחר התקדמות השיפוץ. קח זאת ב​חישוב עלות השיפוץ.​

​​

טעות של בעל המקצוע (?) – אם לא הבהרת והדגשת לקבלן או בעל המקצוע איך אתה רוצה להתקין את האריחים, או הדקורים, שבחרת וקנית, אל תתפלא אם תצטרך לשבור ולעקור אותם ולהתקין חדשים – בעלות נוספת של חומר ועבודה. מדובר על מקרים בהם הדוגמא של האריחים, או הדקורים אינה סימטרית מכל הכיוונים (פרפר או פרח וכיו"ב) ומחייבת את ההתקנה שלהם בדרך מסוימת, או בכיוון מסוים. אם לא הסברת והבהרת בדיוק כיצד לבצע את ההתקנה, וסמכת על השכל הישר והטעם הטוב של בעל המקצוע, אל תתפלא אם יותקנו בכיוון הפוך.

 

החלפת קבלן – זהירות. קיימת הסכמה בין הקבלנים שקבלן חדש אינו לוקח על עצמו לסיים עבודה שהתחיל קבלן קודם לפני שהקודם קיבל את כל שכרו. במקרה של מחלוקת עם הקבלן שלך אל תחשוב שאתה יכול לשחרר אותו מהמשימה ולהמשיך את השיפוץ עם קבלן חדש ולהמנע מתשלום לקבלן הקודם – גם אם מדובר בתשלום עבור עבודה רשלנית, שגויה או מיותרת. וכך עלול להווצר מצב בו אתה נדרש לשלם לקבלן הראשון וגם לקבלן השני לצורך תיקון הנזקים שביצע הקבלן הקודם.

 

מע"מ – באופן גורף הקבלנים, הספקים וכל בעלי המקצוע נוקבים במחיר ללא מע"מ (וגם ללא מרכיבים נוספים שעוד נכתוב עליהם). שים לב מדובר בתוספת של 17 אחוז. לא סכום זעום. אם תשאל על הנושא הם יגידו בחלק מהמקרים 'על המע"מ נסתדר'. אל תחשוב ואל תקווה שתקבל פטור מהמע"מ. גם אם יהיה בעל מקצוע אשר יסכים להעלים הכנסות (ומדובר בעבירה) הוא עדיין יבקש להוציא קבלה על חלק מהסכום ועל סכום זה הוא יגבה ממך את המע"מ. אף בעל מקצוע לא יוציא לך קבלה על מלוא הסכום ששילמת ויספוג את המע"מ.

חשוב מאד !!! - זכור לאסוף ולשמור את כל הקבלות הנוגעות לשיפוץ. אתה תזדקק להן כדי לקבל הנחות במס שבח (אותו אתה נדרש לשלם במכירת הדירה).

בפוסט נפרד - העוסק בשיפוץ לובי של בנין דירות - תוכל לקרוא על נושא הטעויות בהצעת המחיר הראשונית (אשר נותן הקבלן) ואשר גורמות להתייקרות ניכרת של עלות השיפוץ. אותן בעיות בעלויות שיפוץ בנין נכונות גם לעלויות שיפוץ דירה.

קרא אייטם נפרד המפרט נקודות חשובות בתכנון מטבח או שיפוץ מטבח

קרא גם פוסט נוסף העוסק בנקודות חשובות שאתה צריך לחשוב עליהן ברכישת דירה חדשה.

מדוע שיפוץ עולה יותר מהמתוכנן
שלט עם מספר הבית נחוץ לכוחות ההצלה

שלט עם מספר הבית בחזית הבנין נחוץ לכוחות ההצלה בשעת חירום.

חסכון בעלות ביטוח דירה

כיצד הולכים להפתיע אותך בנושא הובלת האריחים: אם באחריותך לרכוש את האריחים (אריחי רצפה, אריחי חיפוי לקירות) את שיחת הטלפון,  לתיאום ההובלה, אתה תקבל בשעה הכי לא נוחה. המתאמת בשיא הטבעיות תודיע לך 'בין 8 ל-4 בהתראה של שעה מראש'. אז בנקודה הזו - אם לא בנקודה בה רכשת את האריחים - אתה חייב להיות אסרטיבי ולהתעקש על הובלה בשעות הבוקר בלבד (!). שים לב. פועלי הבנין שעובדים אצלך בדירה עוזבים את האתר בשעה 15:00. חלקם חייבים לצאת בשעה הזאת על מנת להגיע למחסומים בשעה שמוגדרת ברשיון העבודה שלהם. אם ההובלה תגיע אליך בשעה 16:00 אין מי שיקבל את המטען עם האריחים. ובמקרה כזה מי יכניס את החומר אל תוך הבנין? אתה תסחב טונות של אריחים? שים לב שההובלה היא עד המדרכה בלבד. לכן עליך להסביר ולהתעקש 'אין אף אחד באתר משעות הצהריים. על ההובלה להתבצע בשעות הבוקר בלבד'. וראה איזה פלא פתאום ההובלה כן יכולה להיעשות בשעות הבוקר. קרא עוד על  דרכים בהם בעלי מקצוע עלולים "לעבוד" עליך.

bottom of page