top of page

|

ניתוק הדוד הדירתי מהמערכת הסולארית
טכנאי למערכות סולאריות

הערה חשובה: זהירות. קיימת סכנת התחשמלות ומוות בכל התעסקות ברשת החשמלרק לחשמלאי מוסמך יש רשות וידע להתעסק במערכת החשמל. 

 

אין מים חמים בדוד החשמלי? -אל תחליף את גוף החימום לפני שבוצעו ארבע הבדיקות הבאות:

הראשונה - המאמ"ת (המפסק החצי אוטומטי) - מה שנקרא "הפיוז" - בלוח החשמל. יתכן וחשמל מגיע אליו אבל לא יוצא ממנו לכיוון הדוד. הפיוז נראה תקין מבחוץ, המפסק למעלה, אבל בתכל'ס הוא לא מעביר חשמל מצד הכניסה ליציאה.

השניה - הטיימר - "השעון שבת" - איתו אתה מכוון מתי הדוד ידלק ויכבה. יתכן והיחידה הזו התקלקלה. חשמל מגיע אליה מהמאמ"ת (הפיוז) אבל לא יוצא ממנה לכיוון המפסק איתו אתה מדליק את הדוד.

השלישית - המתג בכניסה לחדר האמבטיה. יכול להיות שמישהו 'הוריד' אותו וניתק את הדוד? אם לא, יתכן והמתג נשרף. כיום המתגים הם אלקטרוניים - ולא מכאניים כמו בעבר - ולכן יתכן והמתג נשרף. חשמל מגיע משעון השבת והמאמ"ת (הפיוז) אל המתג אך לא ממשיך מהמתג לעבר גוף החימום של הדוד.

והרביעית - מפסק ההגנה הקבוע בתרמוסטט שבבסיס גוף החימום. יתכן והדלקת את הדוד במשך זמן ארוך, המים רתחו והקפיצו את מפסק ההגנה. במקרה ודבר כזה קרה צריך רק "לאפס" אותו - להחזיר אותו למקומו בלחיצה עם מברג.

כל אחת מפעולות אלו צריכה להסתכם בעלות ביקור טכנאי/חשמלאי ואולי החלפת המאמ"ת (הפיוז) - 30-40 ש"ח, שעון שבת (הטיימר) - כ-100 ש"ח - המפסק בכניסה לחדר האמבטיה (30-40 ש"ח) או ללא עלות נוספת על ביקור טכנאי אם מדובר ב-"איפוס" מפסק ההגנה.

שלא יעבדו עליך !!! אל תחליף סתם את גוף החימום. יתכן מאד והוא תקין. לפרטים נוספים קרא פוסט נפרד בקישור...

טיפים לחסכון באנרגיה והוצאות חשמל
יש לך מערכת סולארית? -אין סיבה להשתמש בגוף החימום החשמלי

 

אם יש לך מערכת סולארית בבנין ויש עדיין צורך "להדליק את הדוד" ביום שמש חם, זה הזמן לקרוא לטכנאי. חבל על האנרגיה והכסף. רוב הסיכויים שטיפול קטן יפתור את הבעיה.

 

עודכן ב-16.10.2014 אם יש לך מערכת סולארית – פרטית או משותפת עם כל הבניין – אין שום סיבה להפעיל את גוף החימום החשמלי ביום קיץ חם. החיסכון בחשמל יפחית כ-100 ₪ מחשבון החשמל. והנה ההסבר.

 

במערכת סולארית פרטית (דוד שמש) – אם המים חמים במידה מספקת אך מעטים מאד – 'נגמרים' והופכים קרים אחרי שימוש קצר – יתכן והדוד מלא באבנים וחול. הסבירות עולה אם הדוד ישן. פתיחת האוגן (הפלאנג') - המכסה הסוגר את פתח הדוד - מכסה בתוכו משולב גוף החימום - והוצאת כל החול והאבנים שהצטברו שם (ומדובר על כמויות הממלאות דליים שלמים) תגרום לכך שיהיו יותר מים חמים (לא מים-חמים-יותר כי אם יותר-מים-חמים - שיספיקו לשימוש ארוך יותר). אם גוף החימום ישן, מומלץ להחליף באותה הזדמנות גם את גוף החימום – עלותו נמוכה יחסית לעלות ביקור טכנאי דודי השמש.

 

במערכת סולארית משותפת לבנין שלם – באם אין מים חמים גם ביום שמש חם הדבר מצביע על תקלה. במערכת סולארית המשותפת לבנין שלם, דוד המים החמים הדירתי הוא בעצם דוד פנימי קטן בתוך דוד חיצוני גדול (ראה תרשים). המים החמים, המגיעים מהקולטים, עוברים בתוך הדוד הגדול החיצוני ומחממים את המים הנמצאים בתוך הדוד הפנימי הקטן יותר – אלו המים החמים של הדירה שלך.

 

אם אין מים חמים בדוד הפנימי הקטן, זה אומר שמים חמים לא עוברים מהקולטים שעל גג הבניין, מסתחררים בתוך מערכת סגורה, מגיעים אל הדוד החיצוני ומחממים את המים אשר בתוך הדוד הפנימי הקטן. 

 

שים לב: על צינורות המים המובילים את המים החמים מהמערכת הסולארית אל דוד מים שלך יש ברזים. יתכן ואחד הברזים סגור - ויתכן אף ששניהם סגורים - והדוד שלך בעצם מנותק מהמערכת הסולארית. ודא ששני ברזים אלו פתוחים. אם אחד הברזים היה סגור ופתחת אותו אז שים את היד על אחד הצינורות - אתה אמור להרגיש תוך כמה דקות ששני צינורות אלו מתחממים. אם הברזים היו פתוחים מלכתחילה והצינורות היו ונשארו קרים אז בדוק אם הבעיה אינה טמונה בחלק אחר של המערכת.

 

ליעילות נמוכה של המערכת יכולות להיות כמה סיבות:

  • המשאבה המסחררת את המים מהקולטים דרך כל הדוודים הגדולים וחזרה אל הקולטים – משאבה זו כבויה או מקולקלת. עלה לגג, בדוק את אספקת החשמל אליה וודא את פעולתה התקינה. בדוק האם יש בעיה אחרת - במיכל השוואת לחצים לדוגמא (זו מעין חבית עגולה שיתכן כי נוצר בה חור במשך השנים) – יתכן וכך תמצא גם את ההסבר מדוע יורדים מים במרזב, מהגג אל החניה (או הגינה), למרות שלא יורד גשם...

  • יש בועת אויר בתוך המערכת הסולארית הסגורה או בתוך הדוד החיצוני הגדול – שבתוכו נמצא הדוד הקטן של הדירה שלך. טכנאי הדוודים ינקז את בועת האוויר ומים חמים המסתחררים מהקולטים אל הדוודים וחזרה יחזרו וימלאו את הדוד החיצוני הגדול וכך יחממו את המים שבתוך הדוד הפנימי – שבהם אתה משתמש.

  • האל-חוזר אשר בכניסה לדוד החיצוני (העוטף את הדוד הפנימי שלך) תקוע – ובעצם מונע ממים חמים המסתחררים במערכת הסגורה לעבור דרך הדוד החיצוני שלך. יתכן ויש צורך להחליף את האל-חוזר בחדש. הסבר: האל-חוזר זהו ברז שנועד לכך שמים יסתחררו במערכת הסגורה בכיוון אחד בלבד. בברז זה מותקן קפיץ המאפשר למים חמים לעבור רק אל תוך הדוד החיצוני שלך – ולא לחזור אחורה בניגוד לכיוון הסחרור של המים. אם הקפיץ איבד את האלסטיות שלו והוא תקוע במצב שמונע כניסת מים חמים אל הדוד החיצוני אז כפועל יוצא הדוד החיצוני מנותק בעצם מהמערכת הסולארית וברור מאליו שהמים בדוד הפנימי לא יתחממו.

 

דוד מים חמים צורך כ-2,500 וואט לשעה (2.5 קוט"ש – קילו וואט לשעה). עלות קילו וואט היא 86 אגורות. אם כתוצאה מאי יעילות המערכת הסולארית אתה מפעיל את גוף החימום החשמלי במשך שעה אחת בלבד ביום אזי החישוב הוא: 60 יום כפול 2.5 קוט"ש כפול 0.63 ₪ וזה מחיר אי היעילות של המערכת הסולארית בכל חשבון חשמל שתקבל. זה גם הסכום שתוכל לחסוך אם תחזיר למערכת הסולארית את היעילות שלה מעבר לשמירה על איכות הסביבה.

 

​אגב, בימי החורף הקרים מומלץ לעשות את הפעולה ההפוכה ולנתק את דוד המים הפרטי מהמערכת הסולארית. הניתוק מתבצע באמצעות שני ברזים הסוגרים את זרימת המים מהמערכת הסולארית אל הדוד החיצוני. הניתוק מתבקש מאחר ובמערכת הסולארית מסתחררים מים קרים מאד ובעצם מקררים את המים שאתה מנסה לחמם בדוד המים הפרטי (הפנימי) באמצעות גוף החימום. מומלץ לרשום תזכורת ביומן המשימות, לאמצע חודש מרץ, לבדוק האם חזרו ימי השמש ובמקרה כזה לחבר את הדוד שוב למערכת הסולארית על ידי פתיחת ברזים אלו. קרא פוסט נפרד העוסק בניהול יומן משימות ואירועים חוזרים.

 

 

bottom of page