top of page

|

טיפים להגנה על נכסים דיגיטליים

הפסק לאבד ולחפש את המפתחות (לדלת הבית, לדלת העבודה, לרכב, לתיבת הדואר). הפסק לאבד ולחפש את רכיב ההחסן הנייד (ה-Disk On Key, הנקרא גם USB). הפסק לחפש את הכרטיס המגנטי של העבודה, של המנוי לבריכה ועוד. פשוט מאד: קשור אותם לרצועת צוואר. רצועה זו תגרום לכך שהחפצים הקטנים הללו לא יכלו לאיבוד בתוך התיק, ברכב, בכיס המעיל. הרצועה תמיד תסמן לך היכן הם נמצאים. ההמלצה הזאת פרקטית מאד, גם עבור כל אחד בכל גיל. המלצה שניה: באפשרותך לרכוש ברשת רצועות צוואר כאלו במחיר נמוך במיוחד. חפש את המוצר תחת השם: Lanyard Strap . כאשר תתחיל לעשות שימוש ברצועות צוואר אלו אתה תפסיק לבזבז זמן בחיפושים.

טיפים להגנה על נכסים דיגיטליים

הנגטיבים הישנים שלך חשופים לנזקי הטבע ואין להם גיבוי. כיום ניתן במחיר סביר להמיר את הנגטיבים לתמונות דיגיטליות - אותן תוכל לגבות לדיסק חיצוני (השמור במקום אחר) - ובכך גם יהיה לך קל יותר לאתר תמונות ישנות (לפי שם הקובץ)  ולבנות אלבומים.

טיפים להגנה על נכסים דיגיטליים

לקראת החורף - וסכנת התקלות ברשת החשמל - שקול לרכוש אל-פסק להגנה על המחשב הביתי שלך. אל-פסק משמש גם כמגן מפני פגיעות ברקים - במקרה בו ברק פגע בכבל חשמל ברחוב. אל-פסק מגן מפני מכת מתח חשמל - העלול לפגוע במחשב בעת חיבור המחשב לחשמל. אל-פסק יאפשר גם כיבוי מסודר של המחשב במקרה של הפסקת חשמל. מכל סיבות אלו, מכשיר האל-פסק מגן על המחשב עצמו ועל המידע השמור בו. המחיר: בסביבות 400 ש"ח.

נכסים דיגיטאליים של המשפחה - יש דבר כזה? איך מגינים עליו?

 

במשפחות רבות מגינים על תכשיטים שעוברים מדור לדור, תמונות שמן יקרות, רהיטים עתיקים אבל מה על הנכסים הדיגיטלים? דווקא הם, שלהם אין ערך כספי, אינם מוגנים.

 

עודכן ב-2.9.2014 נכסים דיגיטליים הם כל התמונות וסרטי המשפחה שצילמת, מסמכים שסרקת, מכתבים ששלחת וקיבלת הכוללים גם תעודות ואישורים. בין הנכסים הדיגיטליים ניתן למצוא גם כל הודעות הדוא"ל השמורות בספריות הפרטיות אשר במחשב הביתי.

 

אין פוליסת ביטוח אשר תפצה על אבדן נכסים דיגיטליים – וסנטימנטליים - אלו והם נשארים חשופים לכל הסיכונים וביניהם, רשימה חלקית: וירוס (תוכנה זדונית), פריצה וגניבה, שריפה (כדוגמת השריפה בכרמל) והצפה (כדוגמת השיטפון בבת-חפר) - סיכונים שאם יתממשו יביאו להשמדתם.

 

ההמלצה היא: כהגנה מפני נזק לכוננים הקשיחים של המחשב – לגבות את תוכן הכוננים לכונן נתיק אשר יישמר במגירה נעולה בבית – ובעדיפות בכספת. את הגיבוי יש לבצע כל חודש לפחות – כך שגם אם ייגרם למחשב בכלל ולכונן בפרט נזק בלתי ניתן לתיקון – החומר אשר נאבד יהיה חומר של החודש האחרון – לכל היותר.

 

כהגנה מפני שריפה והצפה או פריצה (העלולות להביא גם לאבדן כונן הגיבוי) – אחת לכמה חודשים, לאחר ביצוע הגיבוי שהוזכר כבר, נעביר את הכונן עם הגיבוי לאתר אחר לחלוטין (ארון סגור או מגירה נעולה במקום העבודה, כספת בבנק אם אנו מחזיקים כזו, מגירה נעולה בבית הורים או אחים) ונגבה את כל החומר על כונן נתיק אחר. אחת לכמה חודשים תתבצע החלפה בין הכוננים שבשני האתרים. וכך, במקרה של הרס או אבדן טוטאלי – הן של המחשב והן של כונן הגיבוי הנמצא בבית – אנו נאבד רק את החומר שצברנו מאז החלפנו בפעם האחרונה את הכוננים בין שני האתרים.

 

מחירם של הכוננים ירד בשנים האחרונות וסכום הכסף שנוציא עבור רכישת שני כוננים נתיקים (באיכות גבוהה, ובעלי נפח גבוה) הינו זניח ביחס לערכם של הנכסים הדיגיטליים שאנו עלולים לאבד אם לא נבצע את הגיבויים בדרך שתוארה.

 

קיימות בשוק תוכנות פשוטות – כגון SyncBack או דומות – המבצעות בעצם סנכרון בין תוכן הכונן הקשיח לבין תוכן הכונן הנתיק ומגבות רק את הקבצים אשר נוספו, או השתנו, מאז הגיבוי האחרון – כך שהתהליך אורך דקות ספורות בלבד.

 

כמו כן, קיימת האפשרות לגבות את הנכסים הדיגיטליים לשטחי אחסון המוצעים על ידי ספקיות האינטרנט השונות - שטחי אחסון הנקראים "ענן". מדובר בפתרונות שאתה מכיר בשמות כמו  DropBox, Google Drive או iCloud. הגישה של כל משתמש אל שטח האחסון האישי שלו נעשית באמצעות רשת האינטרנט - תוך שימוש בשם משתמש וססמא - כאשר לכל משתמש מוקצה שטח אחסון בגודל מוגדר, מתוך מרחב האחסון הגדול.

 

נכון למועד כתיבת שורות אלו לכל משתמש מוקצה שטח אחסון בגודל של כארבעה עד חמישה ג'יגה בייט כאשר, מנסיון, משפחה ממוצעת המבקשת לגבות את כל התמונות וסרטי הוידאו אשר צולמו במשך שנים תזדקק לטרה בייט לפחות (כ-1000 ג'יגה בייט).

 

שים לב לחסרון נוסף: בספטמבר 2014 נפרץ אחד משירותי האחסון בענן  ונגנבו ממנו תמונות אישיות של דוגמניות ושחקניות. העובדה שציבור גדול מגבה את קבציו בשטחי אחסון אלו הופך אותם לאטרקטיביים יותר עבור האקרים (פצחנים) - דבר העלול לפגוע בחסיון או שלמות המידע אשר תשמור שם.

 

 

 

טיפים לשמירה על מסמכים וקבצים
הגנה על המחשב ועל גיבויים

אל תשכח לנתק את הדיסק החיצוני לאחר שסיימת את פעולת הגיבוי. כאשר דיסק הגיבוי נשאר מחובר למחשב הוא עדיין חשוף לכל אותם וירוסים העלולים לתקוף את המחשב עצמו (ואת הגיבוי הרי ביצעת על מנת להגן על הקבצים השמורים בו, נכון?). עשה שימוש במנגנון 'הוצאת חומרה באופן מבוקר', המתן כמה שניות כדי שהדיסק החיצוני יעצור את פעולתו (יפסיק להסתובב) ואז נתק אותו בעדינות מהמחשב והעבר אותו למקום מוגן.

bottom of page