top of page

|

טיפים לכל נהג בנושאי ביטוח רכב
פרק ד' - המלצות לניהול תביעה קטנה בנושא מקרה ביטוח רכב.

 

אילו מסמכים להביא? מהו אישור הפסדים? מדוע צריך אישור אי-תביעה? איך תובעים הפסדים אם מכרתי את הרכב מבלי שתיקנתי אותו? קרא כמה טיפים בנושאים אלו.

 

עודכן ב-21.6.2015 אזהרה: פוסט זה אינו תחליף לייעוץ משפטי מעורך דין/משפטן (העוסק בתחום הביטוח והנזיקין), המלצות סוכן ביטוח או חוות דעת של שמאי מוסמך. פוסט זה נכתב על בסיס נסיונו של כותב הפוסט (אשר אינו אוחז באף אחד מהמקצועות שצוינו לעיל). זה המקום להזכיר כי הונאת ביטוח הינה עבירה פלילית ופוסט זה נועד רק לפקוח את עיניו של הקורא - במקרה ולא היה מודע לאחת מזכויותיו הנתונה לו על פי חוק - עוד לפני שנתקל בבעיה כלשהי.

 

הטיפים למקרה של תאונת דרכים ומקרה ביטוח נחלקים לארבעה חלקים:

 

חלק א' - כמה המלצות לגבי היערכות למקרה של תאונת דרכים ומקרה ביטוח (מקרה ביטוח הוא כל מקרה בו יש צורך להפעיל את הביטוח - גם אם לא נגרם כתוצאה מתאונת דרכים).

 

חלק ב' - מהן הפעולות המיידיות בהן מומלץ לנקוט מיד לאחר קרות מקרה ביטוח (תאונת דרכים או מקרה אחר).

 

לקריאת הטיפים וההמלצות של חלקים א' ו-ב' (אם טרם קראת אותם) - לחץ על הקישור.

 

חלק ג' - מהן הפעולות המאוחרות יותר בהן מומלץ לנקוט לאחר קרות מקרה הביטוח (הפעלת הביטוח, שמאי, תיקון הרכב איך והיכן) - להלן הקישור לפוסט זה.

 

פוסט זה מפרט כמה טיפים והמלצות לניהול תביעה קטנה בעקבות מקרה ביטוח (קרא גם דוגמא לכתב תביעה הנסוב סביב מקרה ביטוח רכב).

 

 

תאונת דרכים שלב ד' - המלצות לניהול תביעה קטנה בנושא מקרה ביטוח רכב ותאונת דרכים.

 

  • המלצת השועל: מרגע שהגשת תביעה קטנה ועד מועד הדיון עלולים לעבור 4-6 חודשים. חבל להאריך את תקופה זו. אם אתה רואה שהצד השני גורר רגליים (ומסרב לשלם לך את מה שמגיע לך) אל תבזבז זמן, הגש תביעה משפטית ובהמשך שלח את המכתבים המבקשים ממנו להודות באחריותו ולהימנע מהיגררות לבית המשפט. אם יודה באחריותו לנזק, תמיד תוכל לבטל את התביעה (למשוך אותה חזרה). במקרה הכי גרוע הפסדת את אגרת התביעה (אחוז אחד מסכום התביעה). בדיון זכור להעלות את נקודות אלו – ששלחת מכתבים רשומים וביקשת להימנע מלהגיע לבית המשפט וההליך המשפטי בעצם נכפה עליך.

  • אם אתה תובע חברת ליסינג או השכרה בגין נזקים שנגרמו לך, זכור לציין זאת בכתב התביעה כי בבתי המשפט נקבעו כבר תקדימים משפטיים על פיהם חברות המבטחות את עצמן הן בחזקת חברות ביטוח וחלים עליהן כל הכללים והחוקים החלים על חברת הביטוח (בנושא טיפול בתביעות).

  • הבא עדים ומסמכים אשר יתמכו בגרסה שלך ובכל פרט המופיע בכתב התביעה – את המסמכים צרף כנספחים לכתב התביעה תוך הפניה מגוף כתב התביעה אל כל נספח ונספח.

  • אם הסכום שאתה תובע הוא סך כל נזקיך – הבא מחברת הביטוח שלך אישור אי הגשת תביעה – המאשר שלא תבעת כבר מחברת הביטוח שלך את סכומים אלו (כי אם תבעת את נזקיך מחברת הביטוח שלך אינך יכול לקבל כפל פיצוי ולתבוע שוב את נזקיך מהצד השני).

  • אם הפעלת את פוליסת הביטוח שלך – וחברת הביטוח שלך היא אשר מימנה את תיקון הרכב שלך, זכור לקבל מחברת הביטוח מסמך אישור הפסדים הכולל את הסכומים שהפסדת כתוצאה מהתאונה והפעלת פוליסת הביטוח. במקרה כזה אתה צריך לתבוע מהצד השני אשר היה מעורב בתאונה/מקרה הביטוח רק את ההפסדים שלך אשר לא מכוסים על ידי הפוליסה - (1) גובה ההשתתפות העצמית ששילמת, (2) גובה הנחת העדר תביעות שהפסדת בחידוש פוליסת הביטוח בשנים הבאות, (3) ירידת ערך הרכב בעקבות התאונה (אם הייתה ירידת ערך) וכיו"ב.

  • כל טענותיך להפסדים (בעקבות התאונה) צריכות להיות מגובות במסמכים. אם מכרת את הרכב מבלי לתקן אותו – אתה צריך להביא שלושה מסמכים אשר יאשרו את ההפסדים שנגרמו לך בעקבות התאונה: (1) זיכרון דברים / הסכם הרכישה של הרכב (או כל מסמך אחר אשר יאשר שרכשת אותו במחיר שנקבת בכתב התביעה – ושים לב, גם אם המחיר שנקבת בו הינו נמוך ממחיר המחירון), (2) הערכת  שמאי מוסמך המעריך את גובה הנזק לרכב ו-(3) הסכם מכירת הרכב הפגוע בו מצוין סכום הכסף ששולם תמורתו. 

  • בדיון עצמו: עורך הדין של הצד השני ינסה לקעקע את אמינותך ולהגדיל את אחריותך לגרימת התאונה או אי מניעתה. כדי לא לעזור לו בכך, הצמד לעובדות ולא לפרשנויות. לדוגמא, אל תאמר 'חשבתי שהרכב השני נכנס למפרץ החניה והתחלתי לעקוף אותו אבל בעצם הוא רק סטה ימינה וחזר שמאלה ופגע בי'. במקרה כזה למרות שהתנהגות הצד השני על הכביש הייתה רשלנית, לא אחראית ואף מסוכנת, עורך הדין של הצד השני ינסה להאשים אותך בכך שעשית הערכה שגויה ולכן יש לך מידה של אחריות להתרחשות התאונה. במקרה כזה הצמד לעובדות: "הרכב נכנס למפרץ החניה ואז יצא ממנו במהירות, לא הבחין שהנתיב לא פנוי / לא נתן לי זכות קדימה ופגע בי".

  • עליך להיות ערוך למקרה שהשופט, באמצעות המחשב והמסך שעל שולחנו, יתחבר ל-Google Street View ויבקש ממך לתאר מה קרה בדיוק בזמן שאתם צופים יחד בזירת התאונה כפי שצולמה על ידי מצלמות גוגל. אם תכננת לשכנע באמצעות תיאור מעורפל בצירוף תרשים שציירת בעצמך על דף אז כדאי שתדע שהדבר  לא יחזיק מים מול צילום תקריב של הגיזרה מזויות שונות - כפי שמאפשרות מצלמות גוגל.

bottom of page