top of page

|

טיפים בחיפושים אחר המשרה הבאה
מחפש עבודה? מצאת עבודה אחרת? הנה כמה סיבות טובות להצניע את עובדה זו.
 

התחלת בחיפוש אחרי מקום העבודה הבא, או אף בחיפוש אחרי התפקיד הבא באותה חברה? אתה במגעים עם מקום עבודה אחר?, אפילו אם חתמת כבר על חוזה העסקה, הנה כמה סיבות להצניע את עובדה זו כמה שיותר, וכמה שיותר זמן.

 

עודכן ב-29.9.2014 ההמלצה היא להצניע את חיפושי העבודה עד למתן ההודעה המוקדמת שאתה מחויב לתת למעסיק לפני העזיבה – וגם אז לבקש מהמנהל לא לפרסם בין שאר העובדים את עזיבתך המתוכננת עד להודעה שאתה תפרסם אודות מסיבת הפרידה.

 

מפתיע ומקומם עד כמה שזה יהיה, המציאות מוכיחה שוב ושוב שאם מקום העבודה נמצא בתהליך התייעלות (פיטורי עובדים), המנהל יעדיף לפטר את מי שעומד לעזוב בלאו הכי (גם אם הוא העובד המצטיין) מאשר לפטר את העובד הכושל וזמן מה אחר כך המצטיין יעזוב ביזמתו (ואז המנהל יאבד עובד נוסף מעבר למספר שנדרש לפטר).

 

מקום עבודה לא משקיע בעובד "מתנדנד" – מהרגע שנודע שאתה מחפש עבודה, תשכח מקידום, תשכח מקורסים, תשכח מבונוס או צ'ופר כלשהו. המנהל יעדיף להשקיע בעובד ממנו יש סיכוי שיראה תמורה בעתיד מאשר להשקיע בעובד אשר יקבל את הסוכריה ויעזוב יחד איתה.

 

קולגות יפסיקו "לספור" אותך – יחסי עבודה מושתתים על יחסי גומלין. תן לי ואתן לך. מהרגע שהודעת שאתה עומד לעזוב, הקולגות מבינים לבד שלא בטוח שתהיה תמורה לעזרה שיגישו לך. עובדים צינים כאלו יפסיקו "לספור" אותך ולהתייחס לבקשות העזרה שלך ויעדיפו להשקיע את המאמץ הנוסף ותשומת הלב בקולגות שמהם יש סיכוי שיראו תמורה בעתיד.

 

גם אם 'סגרת חוזה', ההמלצה היא לא לגלות את שם מקום העבודה העתידי עד לכניסה המלאה לתפקיד. תהליך חיפוש העבודה לא נגמר עד הכניסה לתפקיד החדש – בכל שלב העיסקה עלולה להתפוצץ. אין נקודת זמן שבה המעסיק העתידי אינו יכול להודיע שהמשרה הוקפאה או נסגרה. הרשת מלאה סיפורים של עובדים שפוטרו ממש ביום הקליטה שלהם במקום העבודה החדש (הם יקבלו את השכר בעבור ימי ההודעה המוקדמת - שהעובדים זכאים להם על פי חוזה ההעסקה - אבל לא יתחילו לעבוד במקום העבודה החדש) – ועכשיו נשאר רק לנחש מהי הסיבה שהעסקה התפוצצה. האם קיבלו לפתע תשובה חיובית מעובד מתאים יותר? האם המנהל במקום העבודה הנוכחי התקשר אל המנהל במקום העבודה החדש, הפעיל לחץ (שלא לומר 'ליכלך') וגרם לפיצוץ העסקה, כדי שלא תעזוב אותו? האם אחת הקולגות שלך מכירה מישהו 'מבפנים' במקום העבודה החדש והעביר "מסר" כלשהו? אולי אף קולגה שלך הציע את עצמו והוא זה שישב על הכיסא שהיה מיועד לך....

 

ההמלצה היא לא לתת לאף 'נשמה טובה' להרוס לך את התכניות. בנושא זה, לעולם לא תצטער על דברים שלא אמרת.

 

אם אתה משתמש ברכב ליסינג או רכב חברה : מבחינתך, עדיף שמשכורותיך האחרונות תהיינה גבוהות יותר - מאחר וברוב החברות הפיצויים מחושבים לפי משכורת אחרונה כפול מספר שנות העבודה. שקול להחזיר הרכב כדי שמשכורת הברוטו שלך תהיה גבוהה יותר במועד העזיבה. לפני שתעשה זאת בדוק בעדינות האם הוגדרה תקופת מינימום בין החזרת הרכב לבין העזיבה כתנאי לכך שהמשכורת האחרונה תשמש לחישוב הפיצויים (הסבר: בחברות מסוימות הגדירו תקופת מינימום של מספר חודשים בין החזרת הרכב לבין העזיבה כדי שעובדים לא יחזירו את הרכב זמן קצר לפני העזיבה ואז הפיצויים שלהם יהפכו גבוהים יותר). שאל גם מהו ה-"קנס" על החזרת הרכב לפני תום תקופת הליסינג (במקרה של רכב ליסינג - תלוי במשך הזמן שנשאר עד תום תקופת הליסינג - שהיא בד"כ שלוש שנים). זהירות: הקנס עלול להפוך את החזרת הרכב לצעד מיותר. קרא פוסט נפרד בנושא רכב חברה וליסינג.

 

אם אתה מחפש באופן דיסקרטי והשמטת מדף קורות החיים את מקום העבודה האחרון... עליך לזכור כי פרופיל הלינקדין המעודכן שלך עלול לחשוף את מה שניסית להסתיר.

 

בלינקדאין תמצא פרסומים של משרות פנויות אשר פרסמו - בתשלום - חברות שונות. עליך לזכור כי המפרסמים מקבלים את פרטיהם של הגולשים אשר עיינו בפרטי המשרה - גם אם לא הגישו מועמדות - יתכן ותרצה לעשות זאת מתוך פרופיל הדמי שבנית. קרא עוד בטיפים אודות הלינקדאין.

 

זכור שחברות כ"א והשמה מקבלות את שכרן ממעסיקים וקיימים קשרים הדוקים בין מגייסות בחברות אלו לבין עובדות ממחלקות משאבי האנוש מטעם המעסיקים. קח בחשבון שלמרות הדיסקרטיות המתחייבת, העובדה שאתה מחפש אחר המשרה הבאה עלולה 'לזלוג' אל המעסיק שלך דרך אחת מחברות כ"א וההשמה אליה פנית. אולי כדאי יהיה להתחיל בחיפושים דיסקרטים דרך חברים ומכרים ולמצות את חיפושים אלו לפני שתפנה לחברות אלו.

 

מתי להתחיל לחפש את המשרה הבאה ? ("עדיפה פרישה בעיתה מלקבל בעיטה"):

  • מומלץ מאד לחפש עבודה כאשר אפשר ולא כאשר חייבים. הבטחון העצמי שאתה תשדר בראיון עבודה ובדיון השכר יהיה גבוה יותר כאשר תגיע מעמדה של מועסק ולא מעמדה של מובטל.

  • מומלץ להתחיל בחיפוש עבודה כאשר מסתמנת חולשה של החברה (אבדן לקוחות, חוזים, משקיעים) - דבר אשר עלול להוביל לרכישה על ידי חברת ענק אשר תקח אליה את הלקוחות והפטנטים ותזנח את כל השאר (פיטורי עובדים).

  • שקול להתחיל בחיפוש עבודה אחרת כאשר חלקים ממשימותיך או תפקידך מועברים למחלקות ו/או עובדים אחרים.

  • שקול להתחיל בחיפוש עבודה כאשר הנך נשאר תקוע בתחומים הפחות מתקדמים מבחינה טכנולוגית או הינך מועבר לתחום אשר אינו מבוקש בשוק העבודה הנוכחי או העתידי (זכור כי לאחר הפיטורים אין כל ערך לכל מה שתרמת לחברה בה אתה עובד כיום כי אם מהו הנסיון שאתה מביא איתך לתפקיד החדש אליו אתה מגיש את מועמדותך).

 

בהצלחה !!

bottom of page