top of page

|

משפט על דו"ח חניה של העיריה

תוכן השלט בכניסה לחדר התובע בבית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב:

"בית משפט לענינים מקומיים.

בעקבות בקשתך להשפט בגין דוח חניה זומנת היום לדיון הקראה בפני שופט.

בעת ההמתנה ייעשה נסיון להגיע להסדר אל מול נציגי התביעה.

אם תושג ביניכם הסכמה - תחתמו על הסדר שיוגש לשופט ובכך יגיע ההליך המשפטי לסיומו.

היה ולא תגיעו להסדר, יועבר התיק לדיון בפני שופט במסגרתו תוכל עוד היום לטעון טענותיך בפניו."

 

קיבלת דו"ח חניה מהעיריה? - בדוק האם אכן אתה חייב לשלם את סכום הקנס במלואו.

 

האפשרות הכי קלה (בירוקרטית) זה ללכת ולשלם את הקנס. האפשרות הכי גרועה (גם כלכלית) היא להתעלם מהדו"ח - דבר אשר יביא להכפלת סכום הקנס, עיקולים, גביית דמי טיפול ואולי אף עיכוב יציאה מהארץ. ישנן עוד שתי אפשרויות: לערער על הדו"ח או לבקש להשפט בגינו - ובמסגרת ההליך לנסות להגיע להסדר הכולל הנחה בסכום הקנס. קרא מדוע ואיך.

 

פורסם ב- 1.2.2015 כל הכתוב בפוסט זה מתייחס לדו"ח חניה מהעיריה. אם קיבלת דו"ח חניה מהמשטרה אז קרא פוסט אחר המתייחס לבקשה לביטול דו"ח או המרה באזהרה.

 

חזרת אל הרכב ומצאת דו"ח מוצמד לשמשה. לפני שתתקשר ותיתן את פרטי כרטיס האשראי לחיוב (ותשים את הדו"ח מאחוריך) מומלץ לבדוק אפשרויות פעולה נוספות.

 

בדיקה ראשונה: בדוק את כל פרטי הדו"ח, דגם, צבע, מספר רישוי הרכב – ודא שאכן מתייחסים לרכב שלך ושאין מדובר בדו"ח שקיבל מישהו אחר, בעל רכב דומה, אשר הצמיד את הדו"ח לשמשת הרכב שלך בתקוה שאתה תשלם במקומו את הקנס.

 

אם קיבלת את הדו"ח בדואר: ודא שהרכב היה בבעלותך במועד ביצוע העבירה או העבירות ואין מדובר בדו"חות של בעלי הרכב הקודמים.

 

בדיקה שניה: האם אכן עברת עבירה כלשהי? האם יתכן כי הדו"ח ניתן לך ללא כל הצדקה? האם הדו"ח ניתן לך למרות הקלות כלשהן הקיימות בחוקי החניה.

 

דוגמאות למקרים כנ"ל:

 

קיבלת דו"ח על כך שחנית בחניית נכים (1,000 ש"ח) אך הדבר נבע מכך שחניית הנכים היתה מסומנת רק על הכביש - במלבן בצבע כחול - הנקרא גם "מעטפה" (אותו קשה לראות בשעות הלילה) והחניה לא היתה מסומנת באמצעות תמרור. במקרה כזה צלם את קטע הרחוב בו ניתן לך הדו"ח.

 

קיבלת דו"ח על חניה בתחנת אוטובוס אך הדו"ח ניתן מחוץ לשעות הפעילות של קו האוטובוסים (ובית המשפט המחוזי כבר קבע כי מחוץ לשעות פעילות קו האוטובוס שטח התחנה אינו מהווה תחנת אוטובוסים). קרא כתבה מידיעות אחרונות בנושא.

 

קיבלת דו"ח על חניה שמורה לנכה, לרכב דיפלומטי, לרכב מסוג כזה או אחר בשעות מסוימות ביממה ובימים מסוימים בשבוע - בדוק את התמרור יתכן והדו"ח ניתן לך בשעות או בימים בהם מותרת החניה לכולם. במקרה כזה צלם את התמרור.

 

קיבלת דו"ח על חניה באדום לבן - בדוק האם המדרכה מסומנת כנדרש ואין מדובר בצבע אפור שהתקלף וחשף צבע אדום ישן של קטע מדרכה שבעבר הרחוק היה אסור לחניה או שהמדרכה נצבעה באדום לבן בין מועד העמדת הרכב לבין מועד מתן הדו"ח (והיו דברים מעולם).

 

קיבלת דו"ח עקב חניה על המדרכה - בדוק האם המשטח שעליו עומד הרכב אכן נופל לקטגוריה של מדרכה (...). יתכן והפקח רשם את הדו"ח כחניה כי לא מצא סעיף אחר שבגללו יוכל לרשום את הדו"ח. על פי ההגדרות המדרכה הינה קטע מרוחב הדרך, לצידי הדרך, אשר משמש את הולכי הרגל (שני קריטריונים). האם המקום בו חנית עונה על שתי ההגדרות?

 

ובדיקה אחרונה (קרא בהמשך כיצד לעשות אותה) : האם מדובר באכיפה סלקטיבית? האם הרבה חנו וחונים במקום זה לאורך זמן רב ורק אתה קיבלת דו"ח?

 

בדיקה שלישית: קרא את תקנות והנחיות להצבת תמרורים (משרד התחבורה) ובדוק האם התמרורים שבגללם קיבלת את הדו"ח אכן מוצבים על פי התקנות.

 

פנה אל מחלקת החניה של העיריה, ערער על הדו"ח ו/או בקש לבטל את הדו"ח והעלה את כל נימוקיך - יהיו מקרים שבהם הדו"ח יבוטל - אל תזלזל באפשרות זו.

 

במקרה והערעור נדחה, שקול להגיש בקשה להשפט בגין דו"ח זה. בד"כ המשפט יערך בבית המשפט לענינים מקומיים - כחצי שנה לאחר מתן הדו"ח. לפני תחילת הדיון - תהיה לך ההזדמנות לשוחח עם התובע אודות הדו"ח ולנסות שוב לשכנע אותו בטיעוניך ולנסות "להגיע להסדר". 

 

ה-"הסדר" המדובר הינו סוג של משא ומתן שבאמצעותו תוכל לקבל הנחה בסכום הדו"ח העשויה להגיע ל-50% מסכום הדו"ח המקורי. כאשר מדובר בדו"ח של 100 ש"ח חבל על הזמן. שלם ושכח מהדו"ח. כאשר הדו"ח עומד על סך 250 ש"ח אתה מתקרב לגבול הכדאיות (רווח של כ-120 ש"ח תמורת שעתיים מזמנך - שים לב שאתה צריך להגיע לבית המשפט בו נערך הדיון והוא לא תמיד בעיר בה אתה גר). כאשר הדו"ח עומד על סכומים של 500 ש"ח ויותר (וכמובן במקרה קנס בגובה 1,000 ש"ח) הנחה של 40% או 50% היא משמעותית וכדאי להגיע להסדר כזה.

 

שים לב: בבתי משפט מסוימים, סדר הכניסה לשיחה עם התובע וסדר הדיונים בבית המשפט הינו על פי סדר ההגעה לדלפק בית המשפט - לא על פי סדר הזימון. כלומר, אם זומנת לאמצע היום, ייתכן ואם תקדים להגיע בשעות הבוקר תוכל לקיים את השיחה עם התובע ועדיין להגיע לעבודה בשעה מקובלת - כך לא תפסיד יום עבודה.

 

לקראת הדיון בבית המשפט פנה אל אגף ההנדסה של העיריה ובקש את הפרטים הבאים:

  • פרוטוקול הצבת התמרורים שבגינם קיבלת את הדו"ח (זו ההוכחה שהתמרורים מוצבים כחוק ולא מדובר ביוזמה פרטית של אחד השכנים ברחוב לנכס לעצמו מקום חניה תוך הצבת תמרור פיראטי וצביעת הכביש).

  • מועד הצבת התמרורים בפועל - מועד זה יוכיח לך האם התמרורים הוצבו לפני או אחרי שקיבלת את הדו"ח.

  • במקרה ובאותו איזור חנו רכבים רבים - בין אם באותו יום ובין אם בימים שלפני קבלת הדו"ח או לאחריו - בקש לקבל את מספר הדוחות שניתנו בגין אותה עבירה באותה תקופה. נתון זה יאפשר לך לדעת האם מדובר ב-אכיפה סלקטיבית - שהיא עילה לביטול הדו"ח.

 

וטיפ אחרון: כאשר אתה מתכנן נסיעה לחו"ל, ודא שלא הוצא נגדך צו עיכוב יציאה מהארץ בגלל דוח חניה ישן אשר לא שולם - שלא תגלה זאת רק כאשר תגיע לשדה התעופה. קרא פוסט נפרד בנושא עיכוב יציאה מהארץ.

 

קרא כיצד לבטל עיקול מעל רכב או חשבון בנק עקב דו"ח ישן אשר לא שולם.

דוח חניה והודעת קנס
bottom of page